Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Sayın Cumhurbaşkanı, Ali Babacan ile görüşmüştür

Kalın, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili tartışmalarla ilgili de,

© AA
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Sayın Cumhurbaşkanı, Ali Babacan ile görüşmüştür

Kalın, S-400 hava savunma sisteminin teslimatıyla ilgili soruya, "S-400 yakın tarihte gelecek, aktif şekilde kullanılacak" dedi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Kabine Toplantısına ilişkin açıklama yaptı. Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 hava savunma sisteminin teslimatıyla ilgili soruya, "S-400 yakın tarihte gelecek, aktif şekilde kullanılacak" dedi.

Kalın, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili tartışmalarla ilgili de, "Yeni ihtiyaçlar, yeni sınamalar ortaya çıktıkça sistemin güncellenmesi, yeni adımların atılması normaldir" ifadelerini kullandı.

Yeni parti kuracağı iddia edilen eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın, Erdoğan ile görüşme yaptığını doğrulayan Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanı, Ali Babacan ile görüşmüştür ama içeriği ile ilgili bilgi veremem" dedi.

Kalın'ın açıklamaları şöyle:

Bugünkü kabine toplantısında yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili detaylı sunum yapıldı. Türkiye'de mevcut olan yerli ve yabancı yatırımcıların hem de bundan sonra uluslararası sermayenin Türkiye'ye çekilmesiyle ilgili yapılan detaylı çalışmalar kabineye sunuldu. Kültür Turizm, İçişleri, Adalet Bakanlığımızın da gündeme ilişkin sunumları oldu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen hafta gerçekleştirdiği G-20 zirvesinde sunumları oldu. İlkim değişikliği, çevre, ticrate, finans, göç, mülteciler ve terörle mücadeleyle ilgili yoğun temasları oldu. Bu zirvenin marjında kendisinin bir dizi ikili görüşmeleri oldu. O görüşmelerin önemli neticilerinden bir tanesi olarak Ağustos ayı içerisinde sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde Rusya Federasyonu ve İran'ın katılacağı üçlü zirve gerçekleştirilecek.

S-400 teslimatı
S-400'ler çok yakın bir tarihte getirilecek. Günler içerisinde bu sistem Türkiye'ye gelecek ve aktif bir şekilde kullanılacak. Bazı senaryolar ortaya atılıyor. "Getirilecek ama kullanılmayacak, kutusunda duracak" gibi şeyler ortaya atılıyor. Bunlar doğru değildir.

Nereye konuşlandırılacağı konusuyla ilgili çalışmalar sürdürülüyor. Nihayete erdiği zaman bunu da kamuoyuyla paylaşırız. NATO sistemi içerisinde yer alan güvenlik sistemimize bir tehdit ya da tehlike oluşturacak bir savunma sistemi değildir.
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi
Türkiye hızlı büyüyen dinamik bir toplum. Nüfusumuz büyüyor, gençleşiyor hamdolsun. Başkanlık sistemi bu ihtiyaçtan doğdu. Burada durmamız mümkün değil. Yeni ihtiyaçlar, sınamalar ortaya çıkınca sistemin güncellenmesi gayet normaldir. Bunun değişik unsurları var. Kabine bunun bir ayağıdır, yani bakanlıklar. Başkanlıklar olarak ifade ettiğimiz kurumlar başka ayağıdır, MİT, Savunma Sanayi Başkanlığı, Diyanet İşleri gibi. Ofisler önemli ayaklarından birisini teşkil etmektedir. Bu kurumlar diğer kurumlarla eş güdüm halinde hareket etmektedir.Bütün bunlar Cumhurbaşkanlığı makamına arz edilmekte, sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve onaylarıyla iş yapmaktadır. Her bir kurumun değerlendirilmesi yapılmaktadır. Millete doğrudan hizmet daha etkin bir şekilde götürülebiliyor mu? Götürülen hizmetin maliyeti düşürülebiliyor mu? Mesela e-devlet uygulamasında çok önemli kazanımlar sağlandı.

Bütün kurumlarımız düzenli bir şekilde toplanıyor. Toplantılarında ilgili kurumlardan bilgi, belge, brifing almak suretiyle büyük fotoğrafın içinde yeni politikalar nasıl oluşturulur bunu yapıyor. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın başkanlığında da toplantılar yapılıyor. Politika kurullarına verilen görevler politikaların değerlendirilmesinde makro perspektiften bakılıp, teklifler geliştiriliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hedefleri açısından bakıldığından büyük bir gayret, çaba ve başarının olduğunu görüyoruz. İhtiyaçlara göre belli değerlendirmeler, revizyonlar, güncellemeler yapılması normaldir. Cumhurbaşkanımız da bizzat icranın başı olarak ve baş komutan sıfatıyla bütün süreçleri takip etmektedir. Bu sistemin nihai amacı millete hizmeti en etkin, kolay ve kaliteli bir şekilde ulaştırmaktadır.

Erdoğan-Ali Babacan görüşmesi
Sayın Cumhurbaşkanı Ali Babacan ile görüşmüştür ama içeriği ile ilgili bilgi veremem.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 19:33
SIRADAKİ HABER