Davutoğlu'nun Erdoğan tarafından görevlendirildiğini düşünüyorlar

Babacan ve Gül, Ahmet Davutoğlu'nu yeni partiden uzak tutmak istiyor.

© AA
Davutoğlu'nun Erdoğan tarafından görevlendirildiğini düşünüyorlar

'Yeni parti' tartışmaları sürerken, Ali Babacan'ın Abdullah Gül ile partinin 'eş başkanı' gibi hareket edeceği ancak onun bir adım önünde olacağı belirtiliyor. Gül ve Babacan'ın Ahmet Davutoğlu'nu ise partiden uzak tutacağı konuşuluyor.

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Ahmet Davutoğlu kurulacak yeni partiden dışlandı. İddiaya göre Babacan ve Gül, Ahmet Davutoğlu'nun 'Erdoğan tarafından teşkilattaki muhalif isimleri belirlemek üzere özel olarak görevlendirildiğini' düşünüyor ve bu nedenle oluşumlarının dışında tutuyor. Davutoğlu’nun teşkilat içerisindeki gücünün güçlü bir oluşum için yetmediğini de düşünen Gül ve Babacan bunun yerine Millet İttifakı'na yöneldiği ifade ediliyor.

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde gündeme gelen ve tüm muhalefeti tek çatı altında birleştirmeyi hedefleyen Fransa'daki 'Macron Modeli'ni ortaya atan yeni oluşumun bu amaçlarını muhalefet partileriyle de paylaştığı belirtiliyor. Bu modele göre belirlenecek bir isim Cumhurbaşkanı adayı olacak ve AKP içerisinden kopan oluşum ile diğer muhalefet bu ismi destekleyecek.

Seçimlerden istenilen sonucun alınması durumunda ise iki yıllık bir ‘restorasyon’ dönemine girilecek. Bu dönemde ilk hedef hükümet sisteminin güncellenmesi olacak. Yeni oluşum, iki yıl içerisinde tarafsız, yetkileri azaltılmış bir Cumhurbaşkanı modelini Meclis’e getirecek ve buradan geçirmeye çalışacak. Aynı oranda Meclis’in de yetkilerini artırmayı planlayan oluşum, Meclis’ten istenilen sonucun alınmaması durumunda ise referandum seçeneğini masaya yatıracak.

SIRADAKİ HABER