Davutoğlu'nun İstanbul'da ofisi mühürlendi

Yeni parti hazırlıklarına başlayan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Bahçelievler'de tuttuğu parti ofisi bugün mühürlendi. Gerekçe, 'izinsiz tadilat.'

© AA
Davutoğlu'nun İstanbul'da ofisi mühürlendi

Yeni parti hazırlıklarına başlayan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, İstanbul’daki çalışmalar için Bahçelievler’de tuttuğu parti ofisi bugün belediye tarafından mühürlendi. Kiralanan ofis katında yapılan tadilatın ‘izinsiz olduğu’ gerekçesiyle AK Partili Bahçelievler Belediyesi tarafından mühürlendiği ortaya çıktı.
 
BİNA İMAR BARIŞINDAN YARARLANDI

Bin 700 metrekarelik alana sahip olan ofis, partinin önemli merkezlerinden biri olmaya hazırlanıyordu. Partinin adının belirlenmesinin ardından Kasım ayında binaya tabela asılması beklenirken binada 4 katta süren tadilat ve mimari tasarım çalışmaları ‘izinsiz olduğu’ gerekçesi ile 15 Ekim tarihinde AK Partili Bahçelievler Belediyesi tarafından durduruldu. Tadilat yapılan 4 kattan birinde de Davutoğlu’nun yeni partisinin İstanbul’daki ofisi bulunuyordu. AVM ve iş merkezi olarak faaliyette olan binanın imar barışından da yararlandığı yasal olarak hiçbir engelinin bulunmadığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre yeni partinin İstanbul İl Başkanlığı olarak kullanılmak üzere belirlenen alternatifler arasında en güçlü aday olan binadan, yaşanan bu gelişme üzerine vazgeçildi. Mal sahibine zarar vermemek için kira anlaşmasının iptal edildiği ve yeni ofis arayışına başlandığı öğrenildi.

İBB MECLİS ÜYESİ ATAMAN: BU MU GELİNEN NOKTA?

CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, Sözcü’den Özlem Güvemli’ye binayla ilgili açıklamalarda bulundu. Ataman, “Acaba kimler Bahçelievler Belediye Başkanı’na baskı kurdu? Kamu gücünü kullanarak bir partinin merkezi için kiralanmış bin binayı mühürlemek demokrasiyi engellemektir” diye tepki gösterdi.

Ataman şöyle devam etti: “Bu yöntemi daha önce CHP ve İYİ Parti’ye karşı da kullandılar. Salonları vermediler, önceden kiraladığımız yerlerin anlaşmalarını iptal ettiler. Sonra da çıkıp demokrasi havarisi kesildiler. Türkiye Cumhuriyeti’ne başbakanlık yapmış Ahmet Davutoğlu İstanbul’da partisi için kiralık yer bulamıyor. Adımını attığı yerde, engellemeyle karşılaşıyor. Engel olanlar da yol arkadaşları. Kaldı ki Sütlüce’deki AKP İstanbul İl Başkanlığı binası, ‘İstanbul’a ihanet eden adamın’ arsasına, Karaağaç Bektaşi Dergâhı’nın mezarlığının üzerine yapılmıştı. Bazı mezarlar gizlice taşınmıştı. Demokrasi adına çok kötü bir örnek. Kızdığında maliyeci gönder, olmadı belediye zabıtalarını gönder… Bu mu gelinen nokta?”

‘YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ’

AK Parti’de İstanbul İl Başkanlığı da yapan ve Ahmet Davutoğlu ile birlikte istifa eden Selim Temurci ise Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada, binanın mühürlenmesine tepki göstererek, “Yolumuza devam edeceğiz. Bu durum gidişatımızı engelleyemez” dedi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER