Demirtaş: İmamoğlu’nun söyleminin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz, çünkü biz birlikte güzeliz

"23 Haziran çoktan seçmeli bir seçim değil"

© Selahattin Demirtaş
Demirtaş: İmamoğlu’nun söyleminin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz, çünkü biz birlikte güzeliz

Eski Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) tutuklu eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, AKP'nin talebi doğrultusunda Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) iptal ederek tekrarlama kararı aldığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin "zoraki bir seçim" olduğunu ifade ederek, mazbatası elinden alınan CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun söyleminin desteklenmesi gerektiğine inandığını belirterek, "Biz birlikte güzeliz" dedi.
 
HDP'nin dışlanarak hiçbir şeyin güzel olmayacağını kaydeden Demirtaş, "Birileri de artık anlasın ki, 'zorla güzellik' de olmaz. Hepinize özlemle, yürek dolusu selamlar" ifadelerini kullandı.

Seçmenlere, "Sanırım kafa karışıklığı, kararsızlık falan yoktur. Olmaması da gerekir kanımca. Çünkü çoktan seçmeli bir seçim değil bu" diyen Demirtaş, "Birilerine karşıtlık, düşmanlık yapmak için değil; toplumsal kutuplaşmayı daha da derinleştirmek için değil; kin, intikam, nefret için değil; kişisel çıkar kavgaları için değil; çocuklarımızın aydınlık yarınları için kullanın oyunuzu" çağrısında bulundu.

Demirtaş şunları kaydetti:

Merhaba arkadaşlar, nasılsınız? Bizler iyiyiz. Dirençle, umutla izliyoruz sizleri. Zoraki tekrarlanan İstanbul seçimine az kaldı. HDP'nin tavrını Genel Merkezimiz açıkladı zaten, biliyorsunuz. Eminim sahada da gereği yapılıyordur.

Sanırım kafa karışıklığı, kararsızlık falan yoktur. Olmaması da gerekir kanımca. Çünkü çoktan seçmeli bir seçim değil bu. Demokrasi, barış, adalet, eşitlik, özgürlükler için bir yol açmak istiyorsak HDP'nin seçime ilişkin tavrı anlamlı ve önemlidir.

Bizler eşitçe, kardeşçe, barış içerisinde bir arada yaşamak isteyen yurttaşlarız. Hepimiz büyük acılar, zulümler, haksızlıklar yaşadık, yaşıyoruz. Buna rağmen güzel bir gelecek umudumuzu asla yitirmedik, çünkü bunun için mücadele ediyoruz.

Savaşsız, sömürüsüz, adil, demokratik bir yaşamı hep beraber var edelim istiyoruz. Bunun için de, demokrasiye inanan bütün güzel insanlar yan yana, birlikte olsun diye çabalıyoruz.

İstanbul’un güzel insanları... Birilerine karşıtlık, düşmanlık yapmak için değil; toplumsal kutuplaşmayı daha da derinleştirmek için değil; kin, intikam, nefret için değil; kişisel çıkar kavgaları için değil; çocuklarımızın aydınlık yarınları için kullanın oyunuzu.

Bugün için, Sn. İmamoğlu’nun söyleminin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü biz birlikte güzeliz. HDP olmadan, HDP’yi dışlayarak hiçbir şey yeterince güzel olmaz. Birileri de artık anlasın ki, “zorla güzellik" de olmaz. Hepinize özlemle, yürek dolusu selamlar...

SIRADAKİ HABER