Demirtaş'ın tahliye kararına itiraz

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye kararına

© Selahattin Demirtaş
Demirtaş'ın tahliye kararına itiraz

Tahliye kararına rağmen kesinleşmiş cezası nedeniyle Selahattin Demirtaş hapishaneden çıkamadı. Bugün de savcılık tahliye kararına itiraz etti.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye kararına savcılık itiraz etti. Savcılığın itirazı üst mahkemede karara bağlanacak.

T24’den Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, 142 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın hakkında oy birliği ile tahliye karar verdi. İstanbul’da yargılandığı bir başka davadan kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hapis cezası bulunan Demirtaş, tahliye edilmedi. Avukatları, tutuklu kaldığı 2 yıl 10 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülerek, tahliye edilmesi yönünde dilekçe hazırlığına başladı. Ankara Başsavcılığı ise bugün (3 Eylül), Demirtaş’ın tahliye kararına itiraz etti.

Savcılık, itirazını iki gerekçeye dayandırdı. Demirtaş’ın anayasal düzene karşı işlenen suçlardan yargılandığını bildiren savcılık, bu suçlarda kuvvetli suç şüphesinin varlığı halinde tutuklama tedbirinin uygulanabileceğini anımsattı. Savcılık, örgüt üyeliği suçlarındaki ceza miktarına bakıldığında da tutuklamanın ölçülü bir tedbir olduğunu savundu. Savcılığın itirazını üst mahkeme değerlendirecek.

SIRADAKİ HABER