Demirtaş posteri soruşturması: Siyasi kararla cezaevinde

ADANA – Parti binalarına astıkları Selahattin Demirtaş fotosu nedeniyle haklarında soruşturma açılıp, ifadeleri alınan HDP Adana İl Eşbaşkanları Mehmet Mahsun Eriğ ve Gülseren Tural, Demirtaş'ın suçlu olmadığını, siyasi bir kararla cezaevinde olduğunu vurguladı.

© DHA
Demirtaş posteri soruşturması: Siyasi kararla cezaevinde

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) serbest bırakılması yönünde verdiği karar üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın “Bizi bağlamaz” diyerek tahliyesine çıktığı HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı olan Selahattin Demirtaş’ın posteri soruşturma konusu oldu. 
 
AİHM kararına rağmen dava dosyası hızlandırılan Demirtaş’a, Sırrı Süreyya Önder ile birlikte yargılandığı İstanbul 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nce "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 4 yıl 8 ay hapis cezası verilmiş ve bu karar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2'nci Ceza Dairesi'nce onaylanmıştı.
 
Yapılan bu hukuksuzluk üzerine HDP Adana İl Örgütü, üzerinde "AİHM kararlarına uyulsun. Seçilmişler Serbest Bırakılsın" ve "Yurttaş Yoldaş Arkadaş Demirtaş" ifadelerinin yer aldığı Demirtaş posteri parti binası asmıştı. Söz konusu poster, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma doğrultusunda yılın son günü yapılan polis baskını ile parti binasından indirildi. 
 
Yargılandığı mahkemenin Demirtaş’a verdiği ceza kararının onaylanmasına atıfta bulunarak İl Eşbaşkanları Gülseren Tural ve Mehmet Mahsun Eriğ hakkında "suç ve suçluyu övmek" iddiasıyla soruşturma başlatılıp, 3 Ocak’ta ifadeleri alındı. İfadelerinde yöneltilen suçlamayı reddeden İl Eşbaşkanları astıkları posterin suç olmadığını vurguladı.
 
Parti binalarına astıkları posterle AİHM kararına uyulmasını istediklerini belirten Mehmet Mahsun Eriğ, posterin suç olarak kabul etmediklerini belirtti.
 
Gülseren Tural, Demirtaş'ın suçlu olmadığını, siyasi bir kararla kendisine ceza verildiğini ifade etti. Seçimlere sayılı günler kala artan bu tür baskıların kendilerini yıldırmayacağını kaydeden Eriğ, "Bizler haklı ve meşru taleplerimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Arkadaşlarımız suçlu değildir" dedi.

SIRADAKİ HABER