Deniz Poyraz katledildiği yerde anıldı

HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz için katledildiği saatte anma düzenlendi.

© MA
Deniz Poyraz katledildiği yerde anıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne 17 Haziran 2021’de düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden parti çalışanı Deniz Poyraz, katledilmesinin birinci yıldönümünde anıldı. Poyraz’ın katledildiği salonda yapılan anmada, “Güneşin sofrasında Denizlerin yolunda” pankartı açıldı. Poyraz’ın ailesinin yanı sıra, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda partili anmaya katıldı.

‘ONLARI TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖNDERECEĞİZ’

Poyraz için hazırlanan sinevizyon gösterimiyle başlayan anmada konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, saldırının amacının demokratik siyaseti ve halkların iradesini yok sayma olduğunu belirtti. Kemalbay, saldırının olduğu güne işaret ederek, "Partimizin etrafı sivil polislerle her zaman kuşatılmış durumda. Kapısında bir çadır var ve hep burası gözetiliyor. Biz bunun bir devlet saldırısı olduğunu düşünüyoruz. Bu saldırı ile halkların umut bağladığı HDP tasfiye edilmek isteniyor ama bu salon tıklım tıklım dolu. Korkmuyor, yılmıyor ve Deniz'den aldığımız güçle mücadelemizi sürdüreceğiz. Partimizi terörize ederek çetelere, mafyaya hedef gösterenler partimizi kapatmak istiyor ama halkımız Amed'de onların partisini kapattı. Bu kirli politikalara son vermek için halkımız elinden geleni yapacak ve onları tarihin çöplüğüne gönderecek" diye konuştu.

‘ÇOCUKLARINI FAŞİZME KURBAN VERMİŞ ANNELERİN BARIŞ SESİNİ YÜKSELTECEĞİZ’

Deniz Poyraz'ın anne ve babasının evlat acısına rağmen barış demekten vazgeçmediğini kaydeden Kemalbay, "Kim olsa öfkelenirdi ama Kürt halkından ve kadınlarından bütün dünyanın öğreneceği çok şey var. Bu topraklarda çocuklarını faşizme kurban vermiş annelerin barış sesini yükselteceğiz" diye konuştu.

SAYGI DURUŞU
Konuşmanın ardından Deniz Poyraz'ın öldürüldüğü saat olan 10.50'de bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Bu sırada "Şehid namirin (şehitler ölmez)” sloganları atıldı. Anmaya katılanlar, daha sonra Deniz Poyraz'ın Buca Kaynaklar'da bulunan mezarına geçti. (MA)

SIRADAKİ HABER