Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan ortak açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ortak basın açıklaması gerçekleştiriyor.

© AA
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan ortak açıklama

Tatar'ın açıklamaları şöyle: 

Kıbrıs'ta hür-bağımsız, kendi geleceğimizi tayin etme hakkı ve serbest bir düşünceyle anlaşmaya gidilecekse Kıbrıs Türk halkı elbette doğal olarak kendi devletiyle bir anlaşmaya girmek isteyecektir.

Eski anlayışta federal de olsa bir tek egemenlik unsuru vardı. Egemence kelimeler kullanıldı, bana göre onlar bir bakıma safsataydı. Önemli olan bağımsızlıktır. Kıbrıs Türk halkı ana vatan Türkiye'nin de desteğiyle bunu hak etmektedir. Yan yana yaşayan egemen ve bağımsız iki devletin işbirliğiyle bir anlaşma olabilir.

Dendias'ın açıklamaları
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile arasında gerilimle ilgili konuşan Tatar, "Dendias konusunda Çavuşoğlu'nun tavrı yerindeydi. Haklarımızı yedirmeyiz dedi.

Çavuşoğlu, Yunanistanla1.5 sene gerginlikler yaşadık. Yine Yunanistan'ın istememesi nedeniyle istikşafi görüşmeleri tekrar başlattık. Dendias'ın Ankara ziyareti önemli bir yumuşatma fırsatı olarak görmüştük. Bu görüşme de samimiydi, güzeldi. Daha sonra dar kapsamlı epeyce başbaşa konuştuk, farklılıklarımızı ortaya koyduk. İlginçtir gerçekten Dendias ve ekibinden "basın toplantısında tartışma yaratacak konulara değinmeyeceğiz; sizden de aynı anlayışı bekliyoruz." denildi. Dendias haddini aştı ben de gerekli cevabı devletim ve milletim adına vermek durumundaydım. 

SIRADAKİ HABER