Dışişleri Bakanlığı'ndan Libya'da Kara Harp Okulu'na yapılan saldırıya kınama

Dışişleri Bakanlığı, Libya'da Kara Harp Okulu'na yapılan saldırıyı kınadı. Açıklamada, "Hafter'e sağlanan dış desteğin sonlandırılması için uluslararası camianın bir an evvel gerekli adımları atması elzemdir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Libya'da Kara Harp Okulu'na yapılan saldırıya kınama

Libya'da Halife Hafter'e bağlı savaş uçaklarının başkent Trablus'un güneyindeki Hadba bölgesindeki askeri okul öğrenci yurduna düzenlediği saldırıda çoğu öğrenci 30 kişi hayatını kaybetti, 33 kişi yaralandı.

Hastane yetkilileri, ölenlerin çoğunun 18 ila 25 yaşında olduğunu belirtti. Bombardımanlar nedeniyle eğitime 3 gün ara verildi.
Türk Dışişleri Bakanlığı, Trablus'taki Kara Harp Okulu'na düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadı.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Sözde Libya Ulusal Ordusu’na ait hava unsurları tarafından 4 Ocak 2020 tarihinde akşam saatlerinde Trablus’un güneyinde yer alan Kara Harp Okulu'na yapılan ve çok sayıda askeri öğrencinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırıda hayatlarını kaybeden Libyalı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Hafter’in sözde Libya Ulusal Ordusu’nun saldırılarının durdurulması ve Libya’da ateşkes sağlanması, Hafter’e sağlanan dış desteğin sonlandırılması için uluslararası camianın bir an evvel gerekli adımları atması elzemdir. Türkiye, meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle dayanışma içinde bu yöndeki çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir" denildi.

SIRADAKİ HABER