Dışişleri Bakanlığı'ndan Mogherini'ye tepki: Bize söz söylemeye hakları yok

Dışişleri Bakanlığı, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini'nin

© IMAGES
Dışişleri Bakanlığı'ndan Mogherini'ye tepki: Bize söz söylemeye hakları yok

Dışişleri Bakanlığı, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini'nin açıklamasına yanıt verdi. Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon faaliyetlerinin hukuka uygun olduğu belirtilen açıklamada, "Yıllardır bu meselenin çözümü konusunda adım atmayanların, bugün bize söz söylemeye hiçbir hakları bulunmamaktadır" denildi.
 Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetleriyle ilgili açıklamasına tepki gösterdi.
Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetlerinin uluslararası hukuka uygun olduğu belirtildi.
Açıklamada, “Bölgede gerek en uzun kıyıya sahip ülke olarak kendi kıta sahanlığımızdaki hak ve çıkarlarımızı, gerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Adası etrafındaki asli haklarını koruyacağız. Ülkemiz bu bağlamda gereken her türlü adımı atmaktan bugüne kadar çekinmemiştir, bundan sonra da çekinmeyecektir” denildi.
“Esasen, Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarı sorumsuzca riske atmaktan çekinmeyen, Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe sayan, işbirliği tekliflerini reddeden ve tüm uyarılarımıza rağmen tek taraflı faaliyetlerinden vazgeçmeyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’dir” ifadelerine yer verilen açıklama şöyle devam etti:
“Doğu Akdeniz dışındaki tüm aktörlerin, Türkiye’nin ve KKTC’nin bölgedeki enerji denkleminden dışlanamayacağını kabul etmesi ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne koşulsuz bir biçimde destek vermekten vazgeçmesi, bölgenin daha da istikrarsızlaşmasını önleyecek sağduyulu bir yaklaşım olacaktır. Ayrıca, yıllardır bu meselenin çözümü konusunda adım atmayanların, bugün bize söz söylemeye hiçbir hakları bulunmamaktadır.” (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER