Dışişleri Bakanlığı'ndan Yemen'deki ateşkesin uzatılmaması hakkında açıklama

© AA
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yemen'deki ateşkesin uzatılmaması hakkında açıklama

Dışişleri Bakanlığınca Yemen'de 2 Nisan 2022 tarihinde yürürlüğe giren ateşkesin uzatılmaması hakkında yapılan açıklamada, "Yemen'de 2 Nisan 2022 tarihinde yürürlüğe giren ateşkesin uzatılmasına yönelik çabaların bu kez sonuçsuz kalmasından üzüntü duyuyoruz" denildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Yemen'de 2 Nisan 2022 tarihinde yürürlüğe giren ateşkesin uzatılmasına yönelik çabaların bu kez sonuçsuz kalmasından üzüntü duyuyoruz. Yemen'de tarafları ateşkesin yeniden uygulamaya konulması için çaba göstermeye

Birleşmiş Milletler öncülüğünde yürütülen görüşmelere yapıcı şekilde destek vermeye ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları ve yerleşik uluslararası parametreler temelinde, diyalog yoluyla ve anayasal meşruiyet çerçevesinde meseleye barışçıl bir çözüm bulmaya çağırıyoruz. Türkiye, Birleşmiş Milletlerin bu çerçevedeki çözüm çabalarına destek olmaya devam edecektir" ifadeleri kullanıldı.

Yemen'de, hükümet ile İran destekli Husiler arasındaki ateşkesin sona ermesi
Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda 2 Nisan'dan bu yana devam eden ateşkes 2 Ekim'de sona erdi. BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Yemen'de 6 aydır devam eden ateşkesin uzatılamamasından üzüntü duyduğunu belirtti. (İHA/DHA)

SIRADAKİ HABER