Dışişleri'nden Yunanistan'ın “Küçük Asya Felaketi” etkinliklerine tepki: Anadolu işgali sırasında insanlığa karşı işledikleri suçları unutturmaya çalışıyorlar

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın Kurtuluş Savaşı için kullandığı “Küçük Asya Felaketi” adıyla Yunan makamlar tarafından yapılan açıklama ve etkinliklere tepki gösterdi.

© AA
Dışişleri'nden Yunanistan'ın “Küçük Asya Felaketi” etkinliklerine tepki: Anadolu işgali sırasında insanlığa karşı işledikleri suçları unutturmaya çalışıyorlar

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Yunan ordusunun yüz yıl önce giriştiği macera sonucu Anadolu’yu işgali sırasında aldığı yenilgiyi ve insanlığa karşı işlediği barbarca suçları unutturmaya, tarihi olguları çarpıtarak kendi kamuoyunu ve uluslararası toplumu yalanlarla yanlış yönlendirmeye çalıştığını görüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca Yunanistan'ın Lozan Antlaşması'nın 59. maddesinde yar alan  “Yunanistan, savaş yasalarına aykırı olarak, Anadolu’da Yunan ordusunun ya da yönetiminin eylemlerinden doğan zararların onarımı yükümlülüğünü tanır” hükmüne istinaden tazminat ödemeye mahkum edildiğini hatırlatarak, Atina'nın "tarihten hiçbir şekilde ders çıkarmadığını" belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: 

"Yunan makamlarının “Küçük Asya Felaketi” adı altında yapılan gerçeklikten uzak, akıl dışı açıklamalar ve etkinlikler aracılığıyla, Yunan ordusunun yüz yıl önce giriştiği macera sonucu Anadolu’yu işgali sırasında aldığı yenilgiyi ve insanlığa karşı işlediği barbarca suçları unutturmaya, tarihi olguları çarpıtarak kendi kamuoyunu ve uluslararası toplumu yalanlarla yanlış yönlendirmeye çalıştığını görüyoruz.

Anadolu’da sivil halka karşı gerçekleştirdiği toplu katliamlar ve yıkımlardan dolayı Yunanistan’ın, Lozan Antlaşması’nın 59. maddesinde yer alan “Yunanistan, savaş yasalarına aykırı olarak, Anadolu’da Yunan ordusunun ya da yönetiminin eylemlerinden doğan zararların onarımı yükümlülüğünü tanır” hükmüne istinaden, insanlığa karşı işlediği suçları kabul ettiğini ve tazminat ödemeye mahkum edildiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Tarihten hiçbir şekilde ders çıkarmayan Yunanistan’ın günümüzde dahi, kadın-çocuk ayırt etmeden, çaresiz durumdaki göçmenleri ölüme terk ederek, insafsız eylemleriyle insanlığa karşı suç işlemeyi sürdürdüğüne tüm dünya tanıklık etmektedir.

Türkiye, tarihi olayları yalanlarla çarpıtmaya çalışan Yunanistan’a, Yunan tarihindeki ve bugüne dair kara lekeleri hatırlatmaya ve gerçekleri uluslararası topluma anlatmaya devam edecektir. Yunanistan’ı aklıselime ve gerçekleri tahrifat yoluyla nefreti körüklemekten vazgeçmeye bir kez daha davet ediyoruz."

SIRADAKİ HABER