DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Kadına yönelik şiddet ve tacizin önlenmesi, çalışma hayatında önemli mücadele hedeflerimizden biri

© ANKA
DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Kadına yönelik şiddet ve tacizin önlenmesi, çalışma hayatında önemli mücadele hedeflerimizden biri

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bugün ILO’nun 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından onaylanması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve AKP, CHP, HDP grup başkanvekilleri ile bir araya geldi. Çerkezoğlu, görüşmelere ilişkin olarak, “Kadın istihdamının artırılması, kadınların çalışma hayatına katılması önündeki engellerin kaldırılması ve kadınların erkeklerle eşit koşullarda çalışabilmesinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve tacizin önlenmesi çalışma hayatında da önemli mücadele hedeflerimizden bir tanesi” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştü. Çerkezoğlu ayrıca TBMM’de; AKP, CHP ve HDP Grup Başkanvekilleri ile bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre Çerkezoğlu, temaslarında; ILO’nun 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından onaylanmasını talep etti.

Çerkezoğlu’nun yarın da İyi Parti grubu ile görüşmesi bekleniyor.

Çerkezoğlu, görüşmelerinin ardından TBMM’de şu değerlendirmeyi yaptı:

"Önerilerimizi iktidar ve muhalefet partileri olmak üzere bütün siyasi partiler ile paylaştık"

“Bugün DİSK olarak, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 2019 yılındaki konferansında kabul ettiği ve 2021 yılında yürürlüğe giren 190 sayılı iş yerlerinde şiddet ve tacize karşı sözleşmesinin Türkiye tarafından onaylanması ile ilgili çeşitli görüşmeler yapmak üzere Ankara’dayız. Sabah saatlerinde önce bir basın toplantısı yaparak, bu konudaki taleplerimizi kamuoyu ile paylaştık. Aynı zamanda Uluslararası Çalışma Örgütü ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile birlikte yaptığımız çalıştay sonucunda ortaya çıkan politika belgemizi paylaştık.

ILO 190 sayılı sözleşme son derece önemli. Şiddete karşı, hem şiddetin geniş tanımlanması ve iş yerlerinde şiddet ve tacize karşı bir uluslararası sözleşme olması açısından da anlamlı. Bu açıdan biz, özellikle kadına yönelik şiddetin bu kadar arttığı bir dönemde iş yerlerinde şiddet ve tacize karşı bu sözleşmenin Türkiye tarafından onaylanmasını ve gereğini yapılmasını önemli buluyoruz ve bunun için bir mücadele süreci yürütüyoruz. Basın toplantısı sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile de bir araya geldik, hazırladığımız dosyamızı ve DİSK’in önerilerini de kendisine sunduk. Bu konuda bir çalışma başlatmalarını istedik. Ardından Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerle görüşmeler yaptık. Düşüncelerimizi, önerilerimizi iktidar ve muhalefet partileri olmak üzere bütün siyasi partiler ile de paylaştık.

"Kadınlar olarak eşitlik ve özgürlük mücadelelerimizi sürdüreceğiz"

Kadınların toplumsal hayatın bütününde yaşadığı, eşitsizliklerin ve adaletsizliklerin ortadan kaldırıldığı, şiddetin ortadan kaldırıldığı bir çalışma hayatı için DİSK olarak mücadeleye devam edeceğiz. Bir yandan kadın istihdamının artırılması, kadınların çalışma hayatına katılması önündeki engellerin kaldırılması ve kadınların erkeklerle eşit koşullarda çalışabilmesinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve tacizin önlenmesi çalışma hayatında da önemli mücadele hedeflerimizden bir tanesi. ILO’nun 190 sayılı sözleşmesi bu açıdan son derece önemli, bir an önce imzalanmasını, onaylanmasını ve gereğinin yapılmasını istiyoruz. Aynı zamanda gece yarısı kararnamesi ile çıkılan İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıktığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Kadınlar olarak eşitlik ve özgürlük mücadelelerimizi sürdüreceğimizi bir kez daha söylüyoruz.”

SIRADAKİ HABER