Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Mızraklı mazbatasını aldı

31 Mart öncesi kayyumla yönetilen Diyarbakır'da, seçimden zaferle çıkan HDP'li belediye başkanın mazbatasını almasının ardından belediye binasının önündeki polis ablukası kalktı.

© Twitter
Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Mızraklı mazbatasını aldı

Bu sabah Diyarbakır Adliye Sarayı’nda bulunan İl Seçim Kurulu’na giden Adnan Selçuk Mızraklı, mazbatasını alarak resmen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Partililerle birlikte mazbatasını aldıktan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Mızraklı, “Biz aslında 1 Nisan’da mazbatamızı aldık. Seçilmişler halktan mazbatalarını alırlar. Belediyede kayyumların yaptığı hukuka uygun işlemleri de hukuka uygun olmayan işlemleri de halka anlatacağız” dedi.

Mızraklı, Bağlar ilçesinde, seçimi kazanan ancak KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbata verilmeyen Zeyyat Ceylan’a yönelik uygulamanın hukuksuzluk olduğunu söyledi.

Belediyecilikte şeffaf olacaklarını söyleyen Mızraklı, “halka hesap verebilir” bir yol izleyeceklerini kaydetti.

Mızraklı, saat 11.00’de belediyeye geçip göreve başlayacak.

HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Adnan Selçuk Mızraklı, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde oyların %62.93’ünü almıştı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan ve AK Parti’nin adayı Cumali Atilla ise %30.99 oranında oy almıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 10:06
SIRADAKİ HABER