Doğum yapmak için gittiği Ukrayna'da mahsur kaldı

"Şu an yaşadığımız yer çember şeklinde sarılmış durumda ve çıkmamıza izin vermiyorlar"

© DHA
Doğum yapmak için gittiği Ukrayna'da mahsur kaldı

İstanbul'da yaşayan Hakan Alacatağ'ın eşi Oleksandra Alacatağ, doğum yapmak için gittiği Ukrayna'da 1 yaşında bebeğiyle bölgede mahsur kaldı. Tek çaresinin otobüsle gelmek olduğunu anlatan Alacatağ, "Ama sokaklar tehlikeli ve insanları öldürüyorlar. Şu an yaşadığımız yer çember şeklinde sarılmış durumda ve çıkmamıza izin vermiyorlar" dedi.

Yaklaşık 5 yıldır İstanbul'da yaşayan Oleksandra Alacatağ, 3 yıl önce Hakan Alacatağ ile evlendi. Alacatağ, geçen aralık ayında 1 yaşındaki bebeği Nurbanu Alacatağ ile 5 aylık hamileyken doğum yapmak için ülkesi Ukrayna'ya gitti. Bebeği Ukrayna'da annesinin yanında doğsun diye memleketine giden Alacatağ

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırı başlatması üzerine 1 yaşındaki bebeği ile birlikte Kherson kentinde yaşayan ailesinin yanında mahsur kaldı. Alacatağ, ailesiyle birlikte kurtarılmayı beklediğini söyleyerek, yetkililerden yardım istedi.

"Ukrayna'da doğum yapmayı planladım"
Zor zamanlar yaşadığını belirten Alacatağ, çatışmaların en şiddetli yaşandığı bölgede olduklarını söylerek, insani koridor açılması istediklerini söyledi.

Alacatağ, "Hamile kaldıktan sonra 5. ayımda Ukrayna'ya gidip orada doğum yapmayı planladım. Burada kaldım, Türkiye'ye dönemiyorum çünkü havalimanlarını bombaladılar. Buradan kurtulmanın tek yolunun otobüsler olduğu söyleniyor. Otobüsle de gelemem çünkü sokaklar tehlikeli ve insanları öldürüyorlar. Şu an yaşadığımız yer çember şeklinde sarılmış durumda ve çıkmamıza izin vermiyorlar" dedi.

Hamileliğinin 7. ayını bitirdiğini beliten Alacatağ, "Burada doğum yapacakmışım gibi gözüküyor.  Bazı şehirlerde hastaneleri de bombalamışlar, doğum yapacak olan kadınlar sokakta bile kalmışlar. Bunları duyunca nasıl doğum yapacağımı bilmiyorum" diye konuştu.

Oleksandra Alacatağ, bebeğiyle birlikte hayati tehlikesinin olduğunu vurgulayarak, "Savaş ne kadar sürecek bilmiyorum, evde durmakta çok tehlikeli. Gece uyurken çocuğumun elini tutarak, uyuyorum ve yarını bilemiyorsun. Bebeği mamasız kalan kadınlar var. Yardım eden arkadaşlarımız da var, mesela biri arabasını alıp erzakları toplayıp sığınaklara dağıtıyor ama sonuçta eczanelerde ilaçlar, marketlerde mamalar bitecek. Sonra ne yapacağımızı bilmiyoruz" ifadesini kullandı. 

SIRADAKİ HABER