Dört yıldır aranan İtalyan uyuşturucu kaçakçısı Türkiye'de yakalandı

© BBC
Dört yıldır aranan İtalyan uyuşturucu kaçakçısı Türkiye'de yakalandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye’de bir metamfetamin salgını var” çıkışının ardından İtalya’da uyuşturucu kaçakçılığından 22 yıl 8 ay hapse mahkûm olan ve dört yıldır aranan Luciano Camporesi’nin Antalya’da yakalandığı ortaya çıktı.

İtalya’da uluslararası uyuşturucu kaçakçılığından 22 yıl 8 ay hapse mahkum edilen ve dört yıldır aranan Luciano Camporesi Türkiye’de yakalandı.

BBC’nin İtalya basınından aktardığına göre, 47 yaşındaki Luciano Camporesi, İtalya ve Türkiye’den güvenlik güçlerinin işbirliğiyle 11 Kasım’da Antalya’da yakalandı.

İtalya basını, Camporesi’nin üzerinden sahte kimlik belgeleri çıktığını yazdı. Türkiye, operasyonla ilgili henüz bir açıklama yayınlamadı.

İtalya, Ağustos 2018’de, Camporesi’ye ait olduğu belirlenen ‘Remus’ isimli bir gemide 20 tondan fazla esrar ele geçirmişti. Geminin tamamı Karadağlı olan 11 kişilik mürettebatı gözaltına alınmıştı.

Konuyla ilgili yürütülen soruşturma sonucunda Camporesi, uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 22 yıl 8 ay hapse çarptırılmıştı. Camporesi’nin nerede olduğu, 5 Aralık 2018’den bu yana bilinmiyordu.

İtalyan basınına göre, arama çalışmalarında son haftalarda Türkiye’ye odaklanıldı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım’da yaptığı açıklamada, “Türkiye’de bir metamfetamin salgını var. Sarayın düzeni bu salgını besliyor. Bakmayın ‘Okul önünde uyuşturucu satanın bacaklarını kırarız’ palavrasına. Bugün size Sarayın kara para ile bu zehri nasıl sokaklarımıza davet ettiğini anlatacağım. Kirli paranın sonucudur bu” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu, Süleyman Soylu’nun kendisini hedef almasının ardından ‘ispat’ istemesine de yanıt vermiş, “Fotoroman ‘İspatla‘ demiş. Hay hay, son birkaç ayda olan olayları hatırlayalım” diyerek şunları sıralamıştı:

“Sırbistan’da kırmızı bülten ile aranan ülkenin en kanlı suç örgütü lideri Vukotiç İstanbul’da öldürüldü. Bunun İstanbul’da ne işi vardı? Çünkü İstanbul’u kendisinin yaşayabileceği bir mekan olarak görüyor. Kendisinin korunduğu bir mekan olarak görüyor, sırtımı siyasilere dayadım kimse bana bir şey yapmaz diyor.

Azerbaycanlı mafya lideri Elnur Gasimov, Ataşehir’de öldürüldü.

İstanbul’un ortasında, AVM’lerde Gürcü ve İranlılar silahla çatıştılar. Bütün Türkiye izledi.

Antalya’da bir başka mafya lideri ‘Lotu quli’ öldürülmüştü. Afgan baronları zaten İstanbul’da.

Ortadoğu’nun en büyük uyuşturucu baronunu ise hapishaneden çıkarıp bıraktılar. Birileri devreye girdi, bir kararla dışarı bıraktılar.”

AA da uyuşturucu kaçakçısının yakalandığını servis etti 

Antalya'da İnterpol tarafından aranan İtalyan uyuşturucu kaçakçısı Luciano Camporesi'nin yakalandığını Anadolu Ajansı (AA) da duyurdu. 

AA'da yer alan habere göre; İnterpol tarafından aranan İtalyan uyuşturucu kaçakçılığı şüphelisi, Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İnterpol tarafından aranan uyuşturucu kaçakçılığı şüphelisi Luciano C'nin kentte olduğu bilgisini ulaştı. Polis ekipleri, şüpheliyi saklandığı evde gözaltına aldı. Üzerinde sahte kimlik bulunan şüpheli, emniyete götürüldü.

SIRADAKİ HABER