DSP'de İstanbul krizi

DSP'de İstanbul tartışması bitmiyor. Son açıklama Uluç Gürkan'dan geldi: Bülent Ecevit’in

© AA
DSP'de İstanbul krizi

DSP'de İstanbul tartışması bitmiyor. Son açıklama Uluç Gürkan'dan geldi: Bülent Ecevit’in Meclis ve Grup Başkanvekilliğini yapan bana da yinelemek düşüyor. Her şey çok güzel olacak…

 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin Demokratik Sol Parti’de yarattığı tartışma devam ediyor. Parti seçimden çekileceğini açıklamış ancak hiçbir adayı desteklemeyeceğini duyurmuştu. Açıklamayı yapan Genel Başkan Önder Aksakal, “FETÖ ve PKK’nın desteklediği bir adayı destekleyemeyeceklerini” ve “Ecevitçilerin CHP’ye oy vermeyeceğini” söylemişti.
 
Bu gelişmenin ardından parti içinde büyük bir tartışma başladı. Önceki gün yapılan DSP Parti Meclisi toplantısında, “İstanbul’da CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun destekleyelim ve bunu kamuoyuna açıklayalım” diyen Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Sami Türk’ün önerisi kabul edilmedi. Bunun üzerine Türk partiden istifa ederek, “Genel Başkan Önder Aksakal, verdiği bir demeçte, İmamoğlu’nun desteklenmesi yönünde PM toplantısında öneri gelmediğini öne sürdü. Oysa bunu ben önerdim ve 2 kez de oylama yapıldı. Giderek Bülent Ecevit’in kurduğu parti olmanın özelliklerini kaybetmeye başlayan ve 24 yıldan beri üyesi olduğum DSP’den üzülerek istifa ediyorum.”

ULUÇ GÜRKAN: HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

DSP Genel Başkanı Aksakal’ın sözlerine bir tepki de partinin önemli isimlerinden olan Uluç Gürkan’dan geldi. Gürkan bir açıklama yaparak, “31 Mart’ta CHP’ye karşı aday çıkartmak için kurulan bağlantıların faturasını ödüyor olmalılar. Kendilerini aklamak için de ‘Bülent Ecevit sağ olsaydı İmamoğlu’nu desteklemezdi’ tezviratına sarılmışa benziyorlar. Aralarında Bülent Ecevit’i bire bir tanıyan, yakın çalışma içinde olan tek kişi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk idi. O da, Parti Meclisi’nde İmamoğlu’nu desteklemek için verdiği iki önerge reddedilince 24 yılık süreyle yakasında rozetini taşıdığı DSP’den istifa etti. ‘DSP kuruluş felsefesinden uzaklaştırılıyor’ dedi. Bülent Ecevit’in CHP’den DSP’ye en yaşayan en yakın çalışma arkadaşı asırlık çınar Orhan Birgit, İstanbul’da İmamoğlu için çalışıyor. ‘Ecevit için görev yapıyorum’ diyor. Nihayet, Bülent Ecevit’in yaşam arkadaşı, DSP’nin kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit… Kimsenin kuşkusu olmasın, ‘her şey çok güzel olacak’ inancı ve kararlılığında… Bülent Ecevit’in Meclis ve Grup Başkanvekilliğini yapan bana da yinelemek düşüyor: HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK…”

‘HER ŞEY ÇOK AÇIK DEĞİL Mİ’

DSP’nin 31 Mart’taki adayı Muammer Aydın ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şunları söyledi:

“DSP için seçim bitmiştir, Ekrem İmamoğlu sandıktan çıkan milli iradeyi temsil eden kişidir, DSP İBB ADAYI olarak YSK eliyle yapılan bu hukuksuzluklar karşısında istifa ederek seçimden çekiliyorum. DSP parti Meclisi de oybirliği ile karar alıp açıklama yapıyor. Her şey çok açık değil mi?”

Aydın ayrıca, “DSP’nin AKP’den para aldığı iddiası koskoca bir yalandır. Bu iddiayı ortaya atan da Söyleyen de bunu ispatlamalıdır, ispatlayamaz ise şerefsizdir” mesajını da paylaştı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER