Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde deprem | Şimdiye kadar 40 kişi öldü; kurtarma çalışmaları devam ediyor

Enkazlar altından şimdiye kadar 45 kişi sağ olarak kurtarıldı

© AA
Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde deprem | Şimdiye kadar 40 kişi öldü; kurtarma çalışmaları devam ediyor

Elazığ'da cuma akşamı meydana gelen depremde şimdiye kadar 40 kişi yaşamını yitirdi. Yaralı sayısının 1607 olduğu duyuruldu. Mustafa Paşa Mahallesi'ndeki tarama çalışmaları dün sonlandırılırken, Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek Apartmanı'nda ekipler çalışmalarına devam ediyor. Elazığ depreminde meydana gelen enkazlardan şimdiye kadar 45 kişi sağ olarak kurtarıldı. Sürsürü Mahallesi'ndeki Dilek Sitesi enkazının altında olduğu tespit edilen bir kişi, AFAD, JAK, UMKE ve itfaiye ekiplerince halen kurtarılmaya çalışılıyor. 

Deprem sonrası toplamda 72 bina tamamen yıkılırken, 514 binanın ağır hasarlı, 409 binanın az ve orta hasarlı olduğu açıklandı.

İşte dakika dakika gelişmeler:

14:15 - Sürsürü Mahallesi'nde bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı.

13:15 - CNN Türk muhabiri Fulya Öztürk, Dilek Apartmanı'ndaki çalışmaların yaşanan çökmeden dolayı bir süreliğine durdurulduğunu, ardından yeniden başlatıldığını aktardı.

11:00 - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Adalet Bakanı Adbulhamit Gül ortak basın açıklamasında bulundu. Bakan Soylu, depremde evi yıkılan ve hasar gören vatandaşlara yapılacak nakdi yardım miktarlarını açıkladı.  

7:20 - Resmî açıklamada ölü sayısı 39 olarak belirtilirken, haber ajanslarının gece saat 2:34'te geçtiği haberde dört katlı Dilek Sitesi'nin bir bloğundaki çalışmalarda bir kişinin cansız bedenine ulaşıldığı belirtildi. Ancak henüz ölü sayısında bir güncelleme yapılmadı. Sabah saatlerinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Dilek Apartmanı enkazında halen 2 kişinin olduğu biliniyor.

3:30 - Depremde evleri hasar gören vatandaşlar, geceyi çadır kentlerin dışında spor salonunda da geçirdi. Yanlarına evlerinden alabildikleri battaniye, yastık ve kişisel malzemeleriyle spor salona giden vatandaşlar, sporcuların kullandığı minderleri kendilerine yatak yaptı. Spor salonunda kalan Songül Yalçın, “Yemek veriyorlar ilgileniyorlar. Evlerimiz hasar gördüğü için giremiyoruz” diye konuştu. Evlerinde çatlaklar oluştuğunu aktaran İbrahim Selvitopu ise "Can güvenliğimiz olmadığı için belediyenin bize sunduğu toplama bölgelerine buraya geldik. Evin duvarları çatlak olduğu için giremiyoruz. Artçı depremlerde oluyor korkuyoruz. Çocuklarım korktu. Karım çocuklarım ve yakınlarım burada hep beraber kalıyoruz”diyerek yaşadıklarını aktardı.

SIRADAKİ HABER