Emekli Tuğamiral Türker Suriye politikasındaki yanlışlar silahlı kuvvetleri rahatsız ediyor

Türker, "Bugün geldiğimiz nokta itibariyle ülkenin çıkarları ve güvenliği ile iktidarın çıkarları çelişiyor” dedi

© AA
Emekli Tuğamiral Türker Suriye politikasındaki yanlışlar silahlı kuvvetleri rahatsız ediyor

Suriye’de İdlib ve ‘güvenli bölge’ krizleri sürerken, TSK’den 5 general istifa etti. İçlerinde İdlib’den sorumlu generaller de var. Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, istifaları “Suriye politikasındaki yanlışlar silahlı kuvvetleri de rahatsız ediyor” şeklinde değerlendirdi

İdlib ve ‘güvenli bölge’ pazarlıklarında kriz yaşanırken Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 5 general istifa etti. İstifa edenler arasında Özel sorumlu 6. Mekanize Piyade Tümeni ve Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığı’na atanan Tümgeneral Ahmet Ercan Çorbacı ile yardımcısı Tuğgeneral Ertuğrul Sağlam da yer aldı. Sınır hattındaki kentlerde görevli ve İdlib’den sorumlu generallerin istifasını yeni istifaların takip etmesi bekleniyor.

BirGün'den Ekin Akyaz'ın haberine göre Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Suriye politikasındaki yanlışların TSK’de rahatsızlık yaratığını belirterek, “Suriye’de merkezi hükümetin aleyhine çalışmak, emperyalist vekâlet savaşına odun taşımak bizim ülkemizin çıkarına değil. Bazen dış politikada gayri ahlaki işler yaparsınız ama o yine sizin çıkarınızadır. Biz de şimdi Suriye’de gayet gayri ahlaki işler yapıyoruz ama ülkenin çıkarına değil. Sadece iktidarın çıkarı için. Yani bugün geldiğimiz nokta itibariyle ülkenin çıkarları ve güvenliği ile iktidarın çıkarları çelişiyor” dedi.

Suriye’de yapılan hataların sürekli olarak tekrar edildiğini ve ABD ile işbirliğinin aldığı son hali eleştiren Ertürk, “Suriye’yi ABD bölmek istiyor ve iktidar buna yardımcı oluyor. ABD ile güvenli bölge kuruluyor. Suriye’nin bütünlüğü için çalışan merkezi hükümete düşmanlık yapılıyor. Bu orduyu da rahatsız ediyor” diye konuştu.

Suriye politikalarındaki yanlışların sahada daha da derinleştiği ifade eden Ertürk, “Adına Özgür Suriye Ordusu denen ama özgürlükle falan alakası olmayan içinde radikal islami örgütlerin yer aldığı, El Nusra uzantılarının peşine takılmasından hoşnut değil silahlı kuvvetleri” dedi.

"Bizdeki askeri şura değil, AKP şurası"
Terfiler, atamalar, liyakatsizlik ve Suriye politikası birleşerek istifaları getirdi diyen Ertürk sözlerini şöyle sonlandırdı:

“En son biliyorsunuz şura yapıldı. Ama askeri şura değildi. Parti şurasıydı. Silahlı kuvvetlerde emekliliklere karar veren şuralar olur. Çağdaş ülkelerde şuralar askerlerden ibrettir. Güvenlikle ilgili kurullarda siviller yer alır. Örneğin bir ekonomi bakanı mutlaka yer alır. Peki, askeri şurada yer alır mı? Almaz. İngiltere’de yok, Fransa’da yok. Fakat bizde var. Çünkü bizdeki askeri şura değil, AKP şurası. TSK içerisindeki liyakat da sona erdi. Kuvvet komutanı bir amiral için emekli edin demiyor ama iktidar emekli ettiriyor. Kimseye sormadan atamalar yapılıyor.”

SIRADAKİ HABER