'En büyük eroin operasyonu'na 730 yıl ceza

Erzurum'da ele geçirilen 1 ton 535 kilogram eroine ilişkin davada karar açıklandı. 8 sanıktan 7'si 53 yıl 7 gün ile 140 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Mahkeme, çete lideri olduğu öne sürülen Mehmet Zeki Fidan hakkında 140 yıl hapis ve 7 milyon 200 bin lira adli para cezasına hükmetti.

© AA
'En büyük eroin operasyonu'na 730 yıl ceza

Erzurum’da 24 Ocak 2019’da “Tek operasyonda ele geçirilen en büyük miktardaki eroin” olarak kayıtlara geçen ve 1 ton 535 kilogram eroinin ele geçirildiği operasyonla ilgili davada, aralarında çete lideri olduğu ileri sürülen Mehmet Zeki Fidan’ın da bulunduğu 7 sanık, 53 yıl 7 gün ile 140 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkum edildi.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Zeki Fidan, Saruhan Özçelik, Ali Yıldırım, Mahmut Mısır, Ahmet Özdemir, Erdal Ergi, Hacı Karahan ve sanık avukatları katıldı.

Tutuksuz yargılanan Mazlum Özdemir’in bulunmadığı duruşmada sanıklar, yeni tip korona virüsü (Covid-19) tedbirleri kapsamında maske ve eldivenli şekilde salona alındı.

Cumhuriyet savcısı, dava dosyasına daha önce sunduğu esas hakkındaki mütalaa doğrultusunda karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, mazeret sunarak duruşmaya katılmayan bazı sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunma yapabilmeleri amacıyla süre verilmesi talebini, mazeretlerinde geçerli talep bulunmaması ve davayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddetti.

Suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, tahliye ve beraatlerini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Mehmet Zeki Fidan’ı “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçundan 5 yıl, “uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek” suçundan 135 yıl hapse mahkum etti ve 7 milyon 200 bin lira adli para cezasına çarptırdı.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan sanık Hacı Karahan ve Mahmut Mısır’a “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçundan 6 ay 7 gün ve “uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek” suçundan 52 yıl 6 ay hapis ve 1 milyon 350 bin adli para cezası veren heyet, Saruhan Özçelik’i “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçundan 5 yıl, “uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek” suçundan 135 yıl, “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurmak”tan 2 yıl hapse ve 3 milyon 602 bin lira adli para cezasına çarptırdı.

Erdal Ergi ve Ahmet Özdemir’i “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçundan 2 yıl 1 ay hapis ve “uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek” suçundan 105 yıl hapis ve 2 milyon 700 bin adli para cezasına mahkum eden heyet, Ali Yıldırım’a ise “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapis ve “uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek” suçundan 126 yıl hapis ve 3 milyon 240 bin adli para cezası verdi.

Mahkeme heyeti, TCK’nin 61/7 maddesi gereğince 7 sanık hakkında “uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek” suçundan verilen hapis cezalarını 30 yıla düşürdü.

Tutuksuz sanık Mazlum Özdemir hakkında “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” ve “uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek” suçlarından beraat kararı veren heyet, tutuklu 7 sanığın hükümle tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Duruşma süresince Erzurum Adalet Sarayının içinde ve etrafında yoğun güvenlik önlemi alındı. (AA)

SIRADAKİ HABER