Erdoğan'dan Ahmet Kaya vaadi: Mezarı getiririz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris'te hayatını kaybeden ünlü sanatçı Ahmet Kaya'nın mezarının,

© Arşiv
Erdoğan'dan Ahmet Kaya vaadi: Mezarı getiririz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris'te hayatını kaybeden ünlü sanatçı Ahmet Kaya'nın mezarının, ailesinin talebi olursa Türkiye'ye getirilebileceğini söyledi. Ahmet Kaya 2000 yılında hayatını kaybetmiş ve naaşı Paris'in Père Lachaise Mezarlığı'na defnedilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışına çıkmak zorunda kalan ve Paris’te hayatını kaybeden ünlü sanatçı Ahmet Kaya’nın mezarının Türkiye’ye getirilebileceğini söyeldi. Erdoğan, “Ailesi isterse Ahmet Kaya’nın mezarının getirilmesi konusunda gereğini yaparız” dedi.
 
Ahmet Kaya, 10 Şubat 1999’daki Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) gecesinde ödülünü alırken “Önümüzdeki kasetimde Kürt asıllı olduğum için Kürtçe bir şarkı söyleyeceğim ve Kürtçe bir klip yapacağım” dediği için saldırıya uğramıştı. Medya tarafından da hedef haline getirilen ve hakkında soruşturma açılan Kaya, yurt dışına çıkmak zorunda kalmıştı. 16 Kasım 2000’de, Hoşçakalın Gözüm isimli albümünün kayıtlarını yaparken, Paris’in Porte de Versailles semtindeki evinde bir gece kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.  17 Kasım 2000’de on binlerce kişinin katıldığı törenle Paris’in Père Lachaise Mezarlığı 71. bölüme defnedildi. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 17:30
SIRADAKİ HABER