Erdoğan'dan deprem açıklaması: Sosyal medyada densizlik yapanlar var, itibar etmeyin

"Sekiz kadar bir yaralanma olayı söz konusu, bazı binalarda hafif hasarlar var"

© AA
Erdoğan'dan deprem açıklaması: Sosyal medyada densizlik yapanlar var, itibar etmeyin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da gerçekleşen 5.7'lik depremin ardından ilk kez ABD dönüşü indiği Atatürk Havalimanı'nda açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'nin faaliyete geçtiğini duyuran Erdoğan, sosyal medyadan yapılan bazı açıklamalara sert bir dille tepki gösterdi. "Bu tür zamanlarda biliyorsunuz çok yerden açıklamalar yapılır. Bu açıklamalar kimseyi yanıltmasın, şaşırtmasın" diyen Erdoğan, "Az önce sosyal medyada baktım bir kadın tweet atmış, köprüleri kullanmayın, köprü halatları doğru diyor. Böyle densizlik yapanlar da var. Bunu adeta fırsata çevirmek isteyenler de var. Böyle bir şey söz konusu değil" dedi.
 
5.7 büyüklüğünde depremin ardından 28 adet artçının meydana geldiğini söyleyen Erdoğan, 8 vatandaşın yaralandığını duyurdu. 

ABD ziyareti dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarında bulunan Erdoğan:

"New York'tan dönmüş bulunuyoruz. Dönüş yolunda tam da hava sahamıza girdiğimiz anda İstanbul ve çevresini etkileyen bir deprem haberini aldık. Depremin büyüklüğü AFAD'a göre 5.8 olarak ölçüldü. Ayrıca şu an itibariyle 28 artçı oldu. Artçı bu daha da devamı mümkün olan bir durum. Daha sonra artabilir de. Tabii Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay başkanlığında Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi faaliyete geçmiştir. Kendileri de İstanbul'da bulunarak, başta İstanbul Valimiz olmak üzere, il jandarma garnizon komutanımız, herkes bu çalışmaları ilgili mercileri de yanına almak suretiyle bugün ve yarın burada devam ettirecekler. Depremle ilgili tüm koordinasyon ilgili bakanlık ve kurumlarımızın katılımıyla bu merkezden yönetilmektedir. Bu tür zamanlarda biliyorsunuz çok yerden açıklamalar yapılır. Bu açıklamalar kimseyi yanıltmasın, şaşırtmasın. Az önce sosyal medyada baktım bir kadın tweet atmış, köprüleri kullanmayın, köprü halatları doğru diyor. Böyle densizlik yapanlar da var. Bunu adeta fırsata çevirmek isteyenler de var. Böyle bir şey söz konusu değil. Allah hamdolsun. 8 kadar bir yaralanma olayı söz konusu. Bunlar da hafif yaralı olanlar. Bunun dışında binalarda hafif hasarlar söz konusu. AFAD'ın İstanbul genelindeki bütün birimleri yakın takipte. Valiliğimizin tespitlerine göre de hafif yaralı vatandaşlarımıza da gerekli müdahaleler yapılmış durumda. Binalarla ilgili hasar tespit çalışmaları da devam ediyor. Tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum."

Toplanma alanlarına ilişkin açıklama
"Bu arada bazı açıklamalar da yapılıyor. O da toplanma alanları gibi. İstanbul'da AFAD'ın bırakın yüzlece, binlerceyi, şu anda on binlerce şu anda ilan edilmiş toplanma alanları vardır. On binlerce toplanma alanı vardır. Bunun bir de sürekli güncellenmesi de söz konusudur. Öyle toplanma alanları vardır ki bugün toplanma alanıdır, ama yarın il veya ilçe planlarında yapılan değişiklikle, belki sahipleri orayı farklı şekilde değerlendirir. Onun yerine daha farklı bir yerde bir başka toplanma alanını da AFAD ilan edebilir. Bunların hepsi değişkendir."

Erdoğan'dan ABD ziyareti değerlendirmesi
"Amerika'da Birleşmiş Milletler Genel Kurul öncesinde 22 Eylül Pazar günü Türk-Amerikan soydaş ve Müslüman toplumun önde gelen liderleriyle bir araya geldik. Ayrıca Musevi cemaatinin temsilcileriyle gündemdeki konuları değerlendirme fırsatını bulduk. Ülkemizin yetiştirdiği en büyük fotoğraf sanatçılarından olan Ara Güler'in İstanbul fotoğraflarından oluşan serginin açılışını yaptık. Yine genel görüşmeleri yoksulluğun giderilmesi, kaliteli eğitim, iklim eylemi ve kapsayıcılık için  çok taraflı gayretlerin canlandırılması temasıyla yapıldı. Bu kapsamda BM Genel Sekreteri tarafından düzenlenen iklim eylemi zirvesi  ile sürdürülebilir kalkınma amaçları zirvesi  liderle diyaloğuna da katıldım. Genel Kurulu görüşmelerinin açılış oturumunda  BM Genel Kurulu'na hitap ettim. Konuşmamızda küresel adaletsizliğin sembolleştiği Filistin, Arakan, Suriye, Mülteci krizi ve göç gibi konularda ülkemizin tutumunu aktardım. İslam düşmanlığının ve kültürel ırkçılığın kültürel barış için arz ettiği tehdide dikkat çektim. New York'ta bulunduğun süre zarfında Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin yanı sıra çeşitli devlet ve hükûmet başkanlarıyla ikili görüşmelerde bulundum. "

"Türkiye-Malezya,Pakistan üçlü zirvesini tertipledik."

"Ekonomi alanındaki temaslarımız çerçevesinde yatırım konferansına katıldım. Medya kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya geldim."

SIRADAKİ HABER