Erdoğan'dan İmamoğlu'nun verdiği mektuba ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında konuştu. Erdoğan gazetecilerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kendisine verdiği mektuba ilişkin soruya, "ektubun detaylarını benim açıklamama gerek yok. Kişiye özel bir mektupsa, üzerinde özellikle çizikler varsa şahsa aittir. Açıklama doğru olmaz." diye yanıt verdi. Erdoğan Kanal İstanbul projesinde kararlı olduklarını da bir kez daha yineledi.

© AA
Erdoğan'dan İmamoğlu'nun verdiği mektuba ilişkin açıklama

Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani'nin annesi Şeyha Moza bint Nasır el-Missned'in Kanal İstanbul güzergâhında 44 dönüm arazi aldığı iddialarını yalanladı. Erdoğan, "Yurt dışından Şeyha Moza'nın şu kadar yeri var falan tabii ki hanımefendinin burada böyle bir yeri yok, yalan" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bunun bedelini ağır şekilde ödeteceğiz."

"Berlin'de Putin ile bu konuları etraflıca ele alacağız."

"Biz etraflıca bunun çok açık ve net Berlin'de göreceğiz. Berlin'de söyledikleriyle onun ardından ne yaparlar bilmiyoruz, göreceğiz. Ben gerek pazar, pazartesi, çarşambayı çok çok önemsiyorum. Temenni ediyorum ki verdikleri sözün arkasında dururlar."

"Mektup gizli bir mektup. Kendisi bir açıklama yaptı mı yapmadı mı bilmiyorum ama. Mektubun detaylarını benim açıklamama gerek yok. Kişiye özel bir mektupsa, üzerinde özellikle çizikler varsa şahsa aittir. Açıklama doğru olmaz. Kanal İstanbul konusu bu şahsın konusu değil, bizim konumuz. Yurt dışından Şehamuzan'ın şu kadar yeri var falan tabii ki hanımefendinin burada böyle bir yeri yok, yalan. Son günlerde bir şey ortaya çıktı, CHP'liler buralarda yer alıyor diye. Bu da benim derdim değil. Beni ilgilendirmiyor. Yasal düzenlemeler yaptık yabancılara da bu arazilerimizin satışlarını açtık. Yerli olanlar da zaten alabiliyor. Ama ben bununla ilgili olarak da bu güzerhâhta satışların yapılmasına yönelik bir imkanı da tanımış değiliz. Bizim derdimiz başka. Şu anda Kanal İstanul'la biz dünyaya bir sinyal veriyoruz. "

Bişz kararlıyız. Finansman noktasında da şu anda ciddi bir arayış söz konusu değil.

"Şu anda eğer yakalanma noktasına geldiyse zaten gözünün yaşına bakmayız. Yakalandığı anda da Fizan'da da olsa alır gelir gereğini yaparız."

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2020, 13:14
SIRADAKİ HABER