Erdoğan'ın avukatları Kenan Evren'in mal varlığına el konulmasını istedi

Yargıtay'a sunulan dilekçede müsadere ile ilgili taleplerin görüşülmesi için yargılamaya devam edilmesi istendi.

© Arşiv
Erdoğan'ın avukatları Kenan Evren'in mal varlığına el konulmasını istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları, müebbet hapis cezaları kesinleşmeden ölen 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren ile MGK Üyesi Tahsin Şahinkaya’nın tüm kazançlarına el konulması için Yargıtay’a başvurdu. Dilekçede, müsadere ile ilgili taleplerin görüşülmesi için yargılamaya devam edilmesi istendi.

RS FM’de yayınlanan ‘Atilla Güner’le Akşam Postası’ programında aktarılan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü adına Av. Mehmed Faruk Öztürk, Evren ve Şahinkaya’nın ölümü nedeniyle düşen 12 Eylül davasıyla ilgili darbenin 39. yıl dönümünde ‘müsadere için davanın sürdürülsün” diyerek Yargıtay’a başvurdu.

'DARBEDEN MADDİ MENFAAT SAĞLADILAR'

Temyiz dilekçesinde şu talepte bulunuldu:

“Sanıklar darbe suçunu işlemişlerdir. Ardından generallik ve cumhurbaşkanlığı gibi rütbe ve makamlarından maddi ve manevi menfaatler temin etmişlerdir. Maaş; ikramiye, koruma, orduevinden istifade gibi menfaatleri olmuştur. Bunları değerlendirerek elde ettikleri ekonomik kazançları müsadere edilmelidir. Bazı hakları kaldırılmalıdır. Bu kazanç ve hakların miras yoluyla kullanılması da mümkün değildir. Bu konudaki MASAK raporları gerektiği kadar değerlendirilmemiştir.”

12 Eylül askeri darbesinin yaşayan liderleri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında 2012’de ‘darbe’den dava açıldı. Yargılama sonrası 2014’te eski cumhurbaşkanı Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı Şahinkaya müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Bu davanın temyiz incelemesi sürerken Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya 2015’te iki ay arayla vefat etti. Bunun üzerine Yargıtay 16.ceza Dairesi, kararı usul yönünden bozdu. Ankara 10.ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülen davada, müdahiller şu talepte blundu: “Sanıkların elde ettiği maddi, manevi tüm kazanımların ellerinden alınmasını, rütbelerinin sökülmesini, cumhurbaşkanlığı, genelkurmay başkanlığı gibi sıfatlardan arındırılmalarını ve mirasçılarının mal varlıklarına el konulmasını istiyoruz.” Mahkeme 12 Nisan 2019’da müsadere talebiyle ilgili yargılamanın sürdürülemeyeceğine hükmetti, dava ortadan kaldırldı.

BAŞVURU KABUL EDİLİRSE YENİDEN YARGILAMA YAPILACAK

12 Eylül mağdurları adına harekete geçen  Av. Senih Özay bu kararı temyiz etti. İnceleme halen sürüyor.

Temyiz başvuruları kabul edilirse yeniden yargılama yapılacak. MASAK raporlarında yer alan darbecilere ve ailelerine ait mal varlıklarının nasıl elde edildiği araştırılacak. Mahkeme müsadere kararı verirse, Evren ve Şahinkaya’nın  elde ettiği maddi, manevi tüm kazanımlar ellerinden alınabilecek. Rütbeleri sökülecek. Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı gibi sıfatlardan arındırılabilecekler.  Mirasçılarının mal varlıklarına el konulabilecek. (Kaynak: Sputnik)

SIRADAKİ HABER