Erdoğan'ın, sıradaki Kürt hamlesi Demirtaş'ın tahliyesi mi?

23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminden önce Kürt seçmeni geri kazanabilmek

© Selahattin Demirtaş
Erdoğan'ın, sıradaki Kürt hamlesi Demirtaş'ın tahliyesi mi?

23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçiminden önce Kürt seçmeni geri kazanabilmek için Abdullah Öcalan’a görüş yasağını kaldıran Erdoğan hükümeti, şimdi de 30 Mayıs’ta yargı reformu strateji belgesiyle ikinci hamleye hazırlanıyor. Erdoğan'ın yeni hamlesinde HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın dışarı çıkmasının önünü açabileceği öngörülüyor...

Zülfikar Doğan, Ankara  ’nda haftanın siyasi gelişmelerini değerlendirirken, hazırlıkları yaklaşık 9 aydır devam eden Yargı reformu Strateji Belgesi’nin Perşembe günü Erdoğan tarafından açıklanacağına dikkat çekerek, yaklaşık 65 başlık altında toplanan yargı reformu yol haritasında özellikle Terörle Mücadele Yasası’nda (TMY) yapılacak değişikliklerle ilgili vaatlerin büyük merakla beklendiğini söylüyor.

Gerek AB kriterlerine uyum gerekse düşünce-ifade özgürlüğü önündeki en büyük engellerden birisi olan TMY’de “terör propagandası” suç tanımının kapsamında yapılacak düzenlemelerle düşünce ifade suçlularının, tutuklu gazeteci, akademisyen, Kürt siyasetçilerle diğer siyasilerin tahliyesi yolunun açılması ihtimalinin Ankara siyasi kulislerinde yaygın şekilde konuşulduğunu ifade eden Zülfikar Doğan;
 
“Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine 8 yıl sonra izin verilmesinden sonra bunun bir defalık mı, kalıcı mı olacağı tartışılıyordu. Adalet Bakanlığı’nın Öcalan’la ilgili tüm görüş kısıtlamalarının kalktığını açıklamasının ardından avukatları haftalık olarak, rutin şekilde ziyaretlere devam ediyor ve Öcalan’ın mesajlarını kamuoyuna aktarıyor. Nitekim Öcalan’ın çağrısıyla açlık grevleri, ölüm oruçları sonlandırıldı.

Bu adım iktidar ittifakının elini bayağı rahatlattı. 31 Mart’ta ağır kayıp verdikleri Kürt seçmeni yeniden kazanmak için başka adımlar gelebilir.  Erdoğan’ın açıklayacağı Yargı Reformu vaatleri arasında TMY’de yumuşatmaya gidilirse, cezaevlerindeki Selahattin Demirtaş da dahil, terör propagandası ithamıyla tutuklanan, yargılanan pek çok kişiye düzenleme hayata geçirildiğinde, denetimli serbestlikle tahliye yolu açılabilir.

Şu ana kadar sızan bilgiler, reform paketinde denetimli serbestlik kapsamının genişletileceği, böylece AKP’nin ittifak ortağı MHP’nin af talebinin de kısmen karşılanacağı yönünde” diyor.

YSK’nın gerekçeli kararının tartışılmaya devam ettiğini aktaran Doğan, 23 Haziran seçimi için Kaymakamlıklarca bildirilen isim listelerinde YSK’nın iptal gerekçesi saydığı kamu görevlisi olmayanlara yine yer verilmesinin dikkat çekici olduğunu, CHP’nin itirazıyla Beykoz’da 4 ismin listeden çıkartıldığını ve Beşiktaş’ta da itiraz edilen bazı isimlerin kamu görevlisi olup olmadıklarının Kaymakamlığa sorulması kararı verildiğini bildirdi.

Dolayısıyla Ankara kulislerinde “AKP 23 Haziran’da seçim kaybetme olasılığına önlem olarak, yeni planlar, iptal gerekçeleri mi hazırlıyor”  sorularının sorulduğunu belirten Zülfikar Doğan, eski Yargıçlar-Savcılar Sendikası (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne verdiği dilekçedeki iddialarının da önümüzdeki aylarda “iptalin iptali” ihtimalini gündeme taşıdığını vurguluyor.

SIRADAKİ HABER