Erdoğan: Kanal İstanbul'la ilgili müteahhitlere 'İktidara geliyoruz, bu ihaleyi iptal ederiz' diyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunda tartışmalara neden olan Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Birileri Yaptırmayız' diyor. Müteahhitlere tehdit savuruyorlar, 'Biz iktidara geliyoruz, geldiğimizde bu aldığınız ihaleyi iptal ederiz' diyorlar. Ya sen zaten iktidara gelemeyeceksin ki" dedi.

© AA
Erdoğan: Kanal İstanbul'la ilgili müteahhitlere 'İktidara geliyoruz, bu ihaleyi iptal ederiz' diyorlar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Burada bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmelerden bahseden Erdoğan, "İslam medeniyeti bir ilim irfan medeniyetidir. Kağıdı Çinliler bulmuş olsa da onu hakkıyla kullanan daha sonra Batı'ya ulaştıran bizim ecdadımızdır" dedi.

Bugünkü bilim kaynaklarının büyük ölçüde Avrupa referanslı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Müslüman alimleri yok saymak kasıtlı değilse, cehaletle izah edilebilir. Biruni boylam derecelerini ölçmek için Gazze'den Bağdat'a 2 sene yürüdü. Bilimi dünü ve bugünüyle yalnızca Batı'ya hasretmek ve Müslüman alimleri yok saymak, şayet kasıtlı değilse ancak cehaletle izah edilebilir. Türkiye geçtiğimiz 17 yılda bilim ve teknoloji sahasında da ayağına vurulan prangaları parçalamıştır" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarının devamında şunlar öne çıktı:

Türkiye, İstanbul Havalimanı'na sahip olana kadar içeride ve dışarıda birçok engelle karşılaştı. Şimdi herkesin hayran olduğu bir eser ortaya çıktı. 50 milyon yolcu ağırladık. 90 milyon yolcu hedefine ulaşacağımız aşikar.
Kanal İstanbul'la ilgili birileri 'Yapamazsınız' diyorlar, 'Yaptırmayız' diyorlar. Müteahhitlere tehdit savuruyorlar, 'İhalelere katılırsanız biz iktidara geliyoruz, geldiğimizde bu aldığınız ihaleyi iptal ederiz.' Ya sen zaten iktidara gelemeyeceksin ki. Bu millet seni iktidara getirmez. 
Yalılara çarpan tankerleri görmüyor musunuz? Montrö Anlaşması Türkiye'ye ne kazandırdı? Bunlara sorsan Marmaray da olmazdı, Avrasya da olmazdı, Osmangazi de olmazdı. Senin milletvekili olduğun yere gidiyoruz.

SIRADAKİ HABER