Erdoğan: Operasyon hazırlıklarımızı tamamladık

Erdoğan, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyonuyla ilgili, “Operasyonla ilgili planlarımızı belirledik. Bütün hazırlıklarımızı tamamladık" dedi.

© AA
Erdoğan: Operasyon hazırlıklarımızı tamamladık

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Isparta mitinginde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’deki gelişmelere ve ‘güvenli bölge’ konusuna değinen Erdoğan, “Daha birkaç sene önce teröristlerin cirit attığı bölgelerde bugün huzur var. Şimdi yeni bir hamlenin eşiğindeyiz. İnşallah güvenli bölgeler tesis edeceğiz. Operasyonla ilgili planlarımızı belirledik. Bütün hazırlıklarımızı tamamladık" diye konuştu.

Suriye’ye 310 bin kişinin geri gönderildiğinden söz eden Erdoğan, şunları dile getirdi:

“Binlerce DEAŞ, PKK/YPG'li teröristi etkisiz hale getirerek 40 bin kilometrelik alanı terör örgütlerinin zulmünden çıkardık. Onlara hiç unutamayacakları bir ders verdik. Daha birkaç yıl öncesine kadar terör örgütlerinin cirit attıkları yerlerde bugün huzur var. Türkiye'nin kontrolündeki yerlerde barış, özgürlük ve demokrasi var. Şu anda oraya 310 bin kişi tekrar geri gönderildi. Şimdi yeni bir hamlenin arifesindeyiz. Güney sınırımızın tamamını terörden arındırılacak güvenli bölgeler tesis edeceğiz.”

Öte yandan Erdoğan, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alması konusuna değinerek, "Kalkmışlar bize 'S-400 almaktan vazgeçin' diyorlar. Neden vazgeçelim? NATO yetkilileri bu durumun bir sorun teşkil etmediğini açıkça söylediler. Yunanistan'ın senelerdir S-300'leri var. Ona bir şey söylemiyorsun" dedi.

SIRADAKİ HABER