Erdoğan: Sanatçılarımızı da tehdit ettiler

Taksim'de iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekrem İmamoğlu'na destek

© AA
Erdoğan: Sanatçılarımızı da tehdit ettiler

Taksim'de iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekrem İmamoğlu'na destek veren sanatçılarla ilgili "Sanatçılarımızın arasına da nifak tohumu ektiler. Sanatçılarımızı da tehdit ettiler. Sanatçı, sanatıyla konuşur. Bu tür insanlara dalkavukluk yapmaz" dedi. Erdoğan, sinema sektörüyle ilgili düzenleme yaptığında teşekküre gelenlerin şimdi 'şakşakçıllık' yaptığını söyledi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde İstanbul seçiminin iptalinin ardından CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na destek veren sanatçılara tepki gösterdi.
 
Taksim Meydanı’nda iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’un ve 80 vilayetiyle tüm Türkiye’nin ihtiyacı darbe çığırtkanlığı yapanlar değil, 15 Temmuz’da olduğu gibi canı pahasına istiklaline ve istikbaline sahip çıkan milletin bizatihi kendisidir. Kazanı kaynatıp sandıklardan oyu çalanların üste bir darbe tehdidinde bulunmalarına İstanbul halkı 23 Haziran’da gereken cevabı verecektir” dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

KILIÇDAROĞLU’NA DARBE TEHDİTİ SUÇLAMASI

“Ana muhalefetin başındaki zat, nasıl tehditler sallıyor ortada. Anayasa’nın 138. maddesini ayaklar altına alıyor ama buna karşı hiçbir ses yok. İma dahi edemez, ben söylemiyorum Anayasa söylüyor. Bunlar imayı bırakın tehdit ediyor. Milli irade bizim her şeyimizdir, sonuna kadar savunacağız. Vesayet heveslilerinin kazanı kaynatarak birilerine kullanışlı ortam hazırlamasına asla müsaade etmeyeceğiz.”

‘OY ÇALANLAR DARBE TEHDİDİNDE BULUNDU’

“Sandıklardan oyu çalanların, üstüne bir de darbe tehdidinde bulunanlara İstanbul halkı 23 Haziran’da cevap verecektir. Dağdan talimatlar geliyor. Sandıklardan oy çalanlarla benim milletimin zerre bir olacağına inanmıyorum. Dün Belçika’nın bir şehrinde seçimlerin yenilenmesine karar verildi, bakalım orada da itibar suikastine maruz bırakılan olacak mı?”

‘SANDIKTAN KORKAN SİYASETÇİLER’

“Ana muhalefetin başındaki zatın savurduğu tehditler ortada, buna karşı hiçbir ses yok. Sandıktan korkan siyasetçilerin olduğu tek yer bizim memleketimizdir. Eğer bir yerde seçim yenileniyorsa orada demokrasi teşkil ediyordur. Milli irade bizim her şeyimizdir. Sonuna kadar savunacağız.”

‘STATLARA FETÖ UŞAĞI OLANLAR PANKART ASIYOR’

“Statların tribünlerine pankartlar asıyorlar. FETÖ’nün uşağı olan kişiler sloganlarını tribünlere asıyorlar. İnşallah tercihlerin en doğru, seçimlerin de en sağlıklı şekilde yapılmasını sağlayacağız.”

‘SANATÇI DALKAVUKLUK YAPMAZ’

“Sanatçılarımızın arasına da nifak tohumu ektiler. Sanatçılarımızı da tehdit ettiler. Sanatçı, sanatıyla konuşur. Bu tür insanlara dalkavukluk yapmaz. Sinema dünyası ile ilgili olarak bize kadar, kimse bir yasal düzenleme yapmadığı halde, bu yasal düzenlemeyi yapıp, ondan sonra bir taraftan bize teşekküre geleceksin, arkadan da bunlarla beraber şakşakçılık yapacaksınız. Bunu ne ile ifade edeceğiz, ne ile izah edeceğiz.”

‘KATIKSIZ DESPOTİZM’

“Bunların demokrasi kılıfını kazıdığınız zaman altından katıksız bir despotizm katıksız bir medeniyetsizlik çıkar. Ülkemizi bunların elinden kurtarmaya kararlıyız. Siyaset meydanı er meydanıdır, kendine güvenenlere bu meydan hep açıktır. Sonuçta sağda solda taşkınlık yapanların değil, milletin dediği olur. Atatürk Kültür Merkezi’nin gövdesine bunlar bize yakışmayan, aşırı uçların kan kokan pankartlarını astılar, hepsi sökülüp atıldı. 23 Haziran’da bir kez daha milletimizin hakemliğine gidecek olmaktan memnunuz. Büyük Türkiye davasına sahip çıkmak milletimizin birlik ve beraberliğini gözetmek görevimizdir. İnşallah önümüzdeki dönemde de 82 milyonun kardeşliğini savunmaya devam edeceğiz.”

HANGİ SANATÇILARI KAST ETTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ ve Şahan Gökbakar’ın da aralarında bulunduğu sinemacılarla Saray’da bir araya gelerek Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması Hakkında Kanun’u imzalamıştı. Erdoğan, Gökbakar ve Akbağ’ın da aralarında olduğu çok sayıda sanatçı; İBB seçimlerinin YSK kararıyla iptal edilerek yenilenmesi kararının verilmesinin ardından Ekrem İmamoğlu’nun “Her şey Çok güzel olacak” sloganına destek vermişlerdi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER