Erdoğan ve Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü ünitesinin temel atma törenine katılıyor

Akkuyu Nükleer Güç Santrali üçüncü ünitesinin temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin video konferans yöntemiyle katılıyor.

© DHA
Erdoğan ve Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü ünitesinin temel atma törenine katılıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

"Akkuyu sahasında toplam 4 ünite kurulacak. Covid-19 ile ilgili zorluklar bile bizi engelleyemedi . Projede yer alan personelin sağlık güvenliği için gerekli tüm tedbirler alınıyor. Türkiye'de bir ilk olan Akkuyu, 2023 senesinde devreye girecek. 2023 senesi Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümünün kutlanacağı senedir. Ortak projemiz Akkuyu NGS’de yeni bir dönem başlıyor." 

Erdoğan: Enerjide ülkemizin yarınlarını garantiye almayı hedefliyoruz
Putin'in ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da şöyle konuştu:

"Bu hamlemizle enerjide ülkemizin yarınlarını garantiye almayı hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl 4. reaktörün de temelini atacağız. Tesisimiz yapım esnasında 16 bin, üretim dönemindeyse 4 bin kişilik istihdam sağlayacaktır. Yıllık enerji ihtiyacının yüzde 10'u karşılanacak."

"İlk reaktörü 2023 yılında devreye almayı hedefliyoruz. Diğer reaktörlerin de peyderpey üretime geçmesi için gece gündüz çalışacağız. Hedef nükleer enerjiyi ülkemizin enerji sepetine eklemek. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'yi nükleer enerji sahibi ülkeler ligine katacağız. Bu devasa projeyi Türk-Rus işbirliği sembollerinden biri olarak görüyoruz. İşbirliğimizi yeni projelerle derinleşme noktasında Sayın Putin'le aynı iradeyi paylaşıyoruz." 

Akkuyu NGS'nin 3. reaktörünün temeli atıldı.

Ayrıntılar geliyor...

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 15:33
SIRADAKİ HABER