Erdoğan ve Salih’ten işbirliği mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, iki ülke arasında daha fazla işbirliği yapılması mesajı verdi.

© REUTERS
Erdoğan ve Salih’ten işbirliği mesajı

Görüşmeden sonra Ankara’da düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, “Irak ile Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarını inşallah bu yıl içerisinde kaldığımız yerden devam ettireceğiz” diyerek, “Irak'ın kendi ayaklarının üzerinde durması, bölgesel güvenlik ve istikrar bakımından da son derece önemlidir” dedi.

Irak’ın DAİŞ’e karşı verdiği mücadeleden zaferle ayrıldığını sözlerine söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Tabi bedeli ağır olmuştur. Binlerce Iraklı kardeşimiz şehit olmuştur. Türkiye Irak’a güçlü destek vermiştir. Her alanda her türlü desteği vermeye hazırız. Irak’ın kendi ayakları üstünde durması son derece önemlidir. Bu konuda da başarı sağlayacağına inanıyorum. Irak’ın yeninde imarı için 5 milyar dolar taahhüt etmiştik. Çalışmalarımızı hızlandırdık.”

Berhem Salih ise, basın toplantısında Irak - Türkiye ilişkilerine değinerek, her alanda işbirliği için Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Salih, “Kardeş Türkiye'ye dostluk kardeşlik ve her alanda ortak işbirliği mesajıyla geldik” diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye ve ırak iki komşu ülke.  Gerçek anlamda stratejik ortaklığı arzulamaktadır. Bölgemizin yeniden yapılanması için artık zamanı geldiğini belirttim. Artık dışarıdan bir takım vesayetlere ihtiyaç duymamaktayız. Irak ve Türkiye sahip olduğu stratejik konumu ile çok şey yapabilirler.”

Salih, Türkiye'nin Irak'ta terörden arındırılmış bölgelerin yeniden imarı konusundaki katkılarını bekliyoruz” ifadelerini de kullandı.

Suriye konusuna da değinen Salih, “Sahadaki bir diğer sıkıntı da Suriye. Suriyelilerin kendi kaderlerini belirlemesi çok önemli bir konu. Bu konuda komşu ülkelerin rolü büyük. Ortak çıkarlarımız çerçevesinde Cumhurbaşkanımıza da ilettik, ortak adımlar atmalıyız” şeklinde konuştu.
HABER MERKEZİ

SIRADAKİ HABER