Erdoğan ve Trump 'güvenli bölgeyi' görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'la telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, "Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrinin" ele alındığı açıklandı.

© DHA
Erdoğan ve Trump 'güvenli bölgeyi' görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’la görüştü. Erdoğan ve Trump’ın Suriye’deki gelişmeler ile ikili ilişkilerin değerlendirdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Trump’ın Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiği ve bu çerçevede Türkiye’nin, ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunun hatırlattığı aktarıldı.
 
‘KAMUOYUNA YÖNELİK SAĞLIKLI İLETİŞİMİN ÖNEMİ VURGULANDI’

Görüşmenin içeriğine dair yapılan açıklama şöyle:

“Bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi için Münbiç Yol Haritası’nın tamamlanması, ayrıca çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan iki lider, kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrini de ele almışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, ülkemizin amacının ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri DEAŞ, PKK ve PKK’nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurgulamışlardır. Görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalmışlardır.” (ANKARA/DHA)

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 19:46
SIRADAKİ HABER