Erdoğan: Yargı kararı İmamoğlu'nun önünü kesebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris'te hayatını kaybeden ünlü sanatçı Ahmet Kaya'nın

© AA
Erdoğan: Yargı kararı İmamoğlu'nun önünü kesebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris'te hayatını kaybeden ünlü sanatçı Ahmet Kaya'nın mezarının, ailesinin talebi olursa Türkiye'ye getirilebileceğini söyledi. Ordu Valisi'nin Ekrem İmamoğlu'na dava açacağını dile getiren Erdoğan, "Yargının vereceği karar bu işte önünü kesebilir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 ulusal ve 200 yerel bölgesel radyodan ortak canlı yayımlanan “Mehmet’in Gezegeni Seçim Özel” programına katıldı.

Ordu Valisi Seddar Yavuz’un CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na hakaret iddiasıyla dava açacağını söyleyen Erdoğan, “İşi Ordu Valimiz yargıya götürmesi halinde ki götürecek, polislerimiz hakeza. Tabii bu konuda yargının vereceği kararı ben şu anda bilemem ama yargının vereceği karar bu işte önünü kesebilir” dedi.

Program sırasında Erdoğan’ın cezaevine girmeden önce telefonla katıldığı radyo programı ile Cumhuriyet’in 75’inci yılında Kazlıçeşme’de düzenlenen konserden bazı kesitler de dinleyicilerle paylaşıldı.

Konsere Ahmet Kaya’nın da katılığını hatırlatan Erdoğan, “Sanatkarlar geceye çok farklı zenginlik kattılar. Fakat bunların içinde özellikle Ahmet Kaya’nın, rahmetlinin o akşamki anneme olan o şarkısı, o türküsü, annem öldükten sonra ben de çok farklı bir dünyayı meydana getirdi. Ne ne zaman Ahmet Kaya’nın bu ‘Şafak Türküsü’nü dinlediğim zaman çok duygulanırım” diye konuştu.

‘AHMET KAYA’NIN MEZARINI GETİRMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ’

“Ahmet’e o otelde yaptıkları o hainliği, o ihaneti, o alçaklığı, ‘sanatçıya, sanata sevgi’ diye konuşanlar, köşelerinde yazanların o gece ne yaptıklarını da hiç mi hiç unutamıyorum” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kendi sanatçısına sahip çıkan değil, kendi sanatçısını bu ülkeden kovana kadar ellerinden geleni yaptılar ve ne oldu Ahmet, vatan topraklarında değil, gurbette durdu. Başbakanlığım döneminde, o zaman Kültür Bakanlığımız vasıtasıyla aslında Ahmet Kaya’nın bir nakli mekan ile kendi topraklarımıza getirilmesini de arzu ettim. Eşine de haber gönderdik. Bugün yine Ahmet Kaya ile ilgili böyle bir imkan olsa, ailesi Ahmet Kaya’nın topraklarımıza getirilmesini kabul etse, biz elimizden gelen her şeyi yaparız.”

Ahmet Kaya, 10 Şubat 1999’daki Magazin Gazetecileri Derneği (MGD) gecesinde ödülünü alırken “Önümüzdeki kasetimde Kürt asıllı olduğum için Kürtçe bir şarkı söyleyeceğim ve Kürtçe bir klip yapacağım” dediği için saldırıya uğramıştı. Medya tarafından da hedef haline getirilen ve hakkında soruşturma açılan Kaya, yurt dışına çıkmak zorunda kalmıştı. 16 Kasım 2000’de, Hoşçakalın Gözüm isimli albümünün kayıtlarını yaparken, Paris’in Porte de Versailles semtindeki evinde bir gece kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 17 Kasım 2000’de on binlerce kişinin katıldığı törenle Paris’in Père Lachaise Mezarlığı 71. bölüme defnedildi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER