Erdoğan: Zaman zaman görüş ayrılıklarının olması doğaldır

"Son zamanlarda yaşananları geride bıraktığımıza inanıyorum"

©DPA
Erdoğan: Zaman zaman görüş ayrılıklarının olması doğaldır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düzenledikleri basın toplantısında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile aralarında bazı başlıklarda anlaşmazlılar olmasıyla ilgili,  "Geniş bir gündem içerisinde zaman zaman görüş ayrılıklarının olması doğaldır" yorumunda bulundu. 

Almanya ziyaretinde açıklamalarda bulunan Erdoğan, Merkel ile aralarındaki fikir ayrılıklarına dair, "Bunları diplomasinin imkanlarını kullanarak aşmaktır. Türkiye ve Almanya bu başarıyı defalarca göstermiş ülkelerdir. Son zamanlarda yaşananları geride bıraktığımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle: 

-Görüyorum ki yanlış bir bilgilendirme var. Bunu düzeltmek benim görevimdir. Herhalde teröristleri korumak gibi bir görevimiz yok. Eğer benim ülkemde teröre bulaşıyorsa birileri, hangi sınıftan olursa olsun bizim hukukumuz bunu cezalandırıyorsa yargı makamları da gereğini yapar. Bu, Almanya’da da olsa böyledir. Bakın benim ülkemde AB’de terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın şu anda Almanya’da binlerce mensubu elini kolunu sallaya sallaya dolaşmaktadır, gösteriler yapmaktadır. Buna niçin müsaade ediliyor! Aydınlar deniyor, bu aydınların tanımını yapmak lazım. Gazeteci eğer teröre bulaşmışsa, yargı bunu mahkum etmişse bunu savunabilir miyiz. Bir tanesi de sözde gazeteci, bir boşluktan yararlanarak kaçmış ve Almanya’ya gelmiştir. Kendisi el üstünde tutulmuştur.

Kendileri bizden 3 tane, 5 tane, 6 tane gazeteciyi istediler. Biz gerekeni yaptık. Yargımız elinden geleni yaparak 2 tanesi tutuksuz yargılanmak üzere, bir tanesi de bırakılmıştır. 

-Biz bunları söylemeyecek miyiz! Ben bunları dile getirmek istemezdim. Ama konuşmak zorunda kaldım. Biz halbuki bunları kendi aramızda konuştuk. Ben bu sofrayı muhabbet sofrası olarak görüyordum, bunlar aslında burada konuşulmazdı. 

Ayrıntılar geliyor...

SIRADAKİ HABER