Eren Erdem açlık grevine başlıyor

Cezaevinde bulunan CHP eski Milletvekili Eren Erdem yargılama sürecine tepki olarak 'süresiz adalet orucu'na başlayacağını duyurdu.

© AA
Eren Erdem açlık grevine başlıyor

Kapatılan Karşı Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmenliği'ni yaptığı sırada 17-25 Aralık sürecine ilişkin yasadışı ses kayıtlarını servis ettiği iddiasıyla tutuklanan CHP eski Milletvekili Eren Erdem, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla önce tahliye edilmiş, hemen ardından da hakkında yakalama kararı çıkartılarak tutuklanmasına karar verilmişti. Daha cezaevinden çıkmadan hakkında yakalama kararı çıkarılan Erdem için 19 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

SÜRESİZ AÇLIK GREVİNE BAŞLAYACAĞIM

220 gündür cezaevinde tutulan, davası tutuklama-tahliye skandalına dönüşen Erdem, yargılama sürecine tepki olarak yarın açlık grevine başlayacağını açıkladı.

Kararını cezaevinden yazdığı mektupla duyuran Eren Erdem, "Ben 220 gündür, son yaşanan tahliye-tutuklama skandalıyla görüldüğü üzre tamamen siyasi saiklerle tutuklu 25 ve 26'ıncı dönem CHP İstanbul Milletvekili ve halen CHP Parti meclisi üyesi Eren Erdem olarak süresiz adalet orucuna başladığımı tüm ulusal ve uluslararası kamuoyuna bildiririm" ifadelerine yer verdi. Erdem mektubunda, tüm kronik hastalıklarına rağmen açlık grevi sürecinde tüm tıbbi müdahaleleri reddettiğini açıkladı.


YARIN BAŞLIYOR

Halk TV'de Ayşenur Arslan'ın sunduğu Medya Mahallesi programına konuk olan gazeteci Barış Yarkadaş, Eren Erdem'in yargılama sürecine tepki olarak yarın açlık grevine başlayacağını duyurdu.

Eren Erdem'e açlık grevinden vazgeçme çağrısı yapan Yarkadaş avukatlarının Erdem'i vazgeçirmeye çalıştığını söyledi:

"Adına Adalet Orucu dediği bir oruca başlıyor. Buzdolabını dün boşaltmış. Boşalttıktan sonra da cezaevi yönetimine açlık grevi yapacağını söylemiş. Avukatları vazgeçirmeye çalışıyor. Eren Erdem dün bir mektup yollamış ve o mektupta 'Ben haksız yere tutuluyorum cezaevinde ve hiç ilgimin olmadığı bir örgütten, FETÖ'den yargılanmak onurumu kırıyor. Bunu kaldıramıyorum ve bu haksızlığa karşı bir "Adalet Orucu'na başlıyorum" diyor. Önce sıvı ile beslenme kararı almış. Bu konuda hem CHP'den hem de kamuoyundan bir duyarlılık bekliyor. Umarım CHP MYK üyeleri, belediye başkan adaylarını belirlemek için verdikleri cengaverce mücadeleyi Eren Erdem için de verirler." (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER