Erzurum'da Diyanet'e bağlı Kur'an kursundaki çocuklara cinsel istismara 119 yıl 6 ay hapis cezası

Sanık, duruşmada tüm suçlamaları kabul etti

© AA
Erzurum'da Diyanet'e bağlı Kur'an kursundaki çocuklara cinsel istismara 119 yıl 6 ay hapis cezası

Erzurum'da 7 çocuğun tecavüz ve cinsel istismara uğramasına ilişkin davada karar çıktı. Gazeteci İsmail Saymaz, Diyanet'e bağlı Hacı Bahattin Evgi Kuran kursu belletmeni H.A’ya altı çocuğa karşı tecavüz ve hürriyetten yoksun kılma suçundan 119 yıl 6 ay hapis cezası verildiğini duyurdu. Mağdur aileler kararın ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a tepki gösterdi.


Diyanet davaya müdahil olmak istedi, salondan çıkartıldı 
T24'ün edindiği bilgilere göre; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı davaya müdahil olmasına rağmen temsil eden avukat sağlık raporu nedeniyle duruşmaya katılamadı. Diyanet Başkanlığı da kurumun zarar gördüğü gerekçesiyle müdahil olmak istedi ancak Ailelerin avukatları "asıl çocuklar zarar gördü" diyerek itiraz etti. Mahkeme Diyanet'in müdahillik talebini reddetti. Diyanet'in avukatları duruşma salonundan çıkartıldı.

"Bu artık emsal bir karar"
Davanın avukatlarından, aynı zamanda Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı da Müjde Tozbey Erden T24'e yaptığı değerlendirmede, "Denetimler yapılmıyor. Çocuklarımızı kayıtsız şartsız ellerine teslim ediyorlar. Bu karar emsal bir karar, bir ilkti. Aileler artık çocuklarını tarikat yuvalarına çocuklarını teslim etmeyecekler." açıklamasını yaptı. 

Tozbey şöyle devam etti: 

"Suçlu olan sadece sanık değil. Asıl suçlu olan istismarcıya 8 ay boyunca Kuran Kursu'nu teslim edenler. Asıl sorumlu Diyanet. Sorumluların yargılanması için de mücadele edeceğiz."

Öte yandan sanığın duruşmaya SEGBİS yöntemiyle katıldığı ve tüm suçlamaları kabul ettiği belirtildi. 

Çocuğun annesi: Ali Erbaş buradakine de plaket hazırla
 Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan, cinsel istismara uğrayan çocuklardan birinin annesi, isyanını dile getirdi. 
 
İktidara ve Diyanet'e seslenen anne, "Kuran'ı yırtan adamı akladınız. Ali Erbaş buradakine de plaket hazırla" dedi. 
4 dava açılmıştı
Erzurum'daki Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu'nda yedi çocuğun tecavüz ve cinsel istismara uğramasına ilişkin davada sanık H.A.'ya verilen 119 yıl 6 ay hapis cezasının ardından, H.A.'ya 15 çocuğa eziyet etmekten de dava açılmıştı. Yurt müdürü N.K'ye görevi ihmalden açılan dava ve hem yurt müdür N.K., hem de yurdun temizlik görevlisine 16 çocuğa fiziksel işkenceden açılan dava hala sürüyor.

Erzurum Hacı Bahattin Evgi Kuran Kursu'nda yaşanan tecavüz ve işkence sonrası, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevlendirdiği müfettişin raporu sonrası, daha önce açığa alınan 7 kişi görevlerine iade edilmişti. Erzurum Valisi Okay Memiş, ise yeniden soruşturma istemiş, daha önce görevlerine iade edilen Kuran kursu çalışanları ile Palandöken Müftüsü Abdülhalim Acar açığa alınmıştı.

SIRADAKİ HABER