Eski askeri hâkim Ahmet Zeki Üçok: TSK, hiçbir dönemde olmadığı kadar politize olmuş durumda

Yüksek Askeri Şûra, bu hafta TSK’da terfi ve atama dosyalarını karara bağlayacak

© AA
Eski askeri hâkim Ahmet Zeki Üçok: TSK, hiçbir dönemde olmadığı kadar politize olmuş durumda

Gözler, bu hafta TSK’da terfi ve atama dosyalarını karara bağlayacak olan Yüksek Askeri Şûra’da. 15 Temmuz’un ardından hastaneleri, okulları kapatılan TSK’da yükselme kriterinin iktidar ve cemaatlerin referansı olması dikkati çekerken, geçen günlerde İyi Parti’ye katılan emekli Albay Ahmet Zeki Üçok, “TSK, hiçbir dönemde olmadığı kadar politize olmuş durumda” eleştirisi getirdi.

Cumhuriyet’ten Barış Terkoğlu’nun sorularını yanıtlayan Üçok, 15 Temmuz‘dan sonra tam beş yıl Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı yapan Kutlay Demir‘in, 2007-2008 tarihlerinde, FETÖ mahrem imamı tarafından ankesörlü hattan aranmasının ortaya çıkması hakkında şu görüşlerini aktardı:

“EGM, bundan 19 ay önce, Yargıtay içtihatlarına göre, FETÖ üyeliğine delil sayılan ankesörlü hatlar vasıtasıyla, Demir’in, mahrem imamı tarafından 10 defa arandığına ilişkin belgeleri, başsavcılığa göndermiş. Usule göre, Balıkesir Cumhuriyet Savcılığı, Tümgeneral Demir hakkındaki bu bilgileri, derhal MSB, Hava Kuvvetleri’ne ve Ankara Savcılığı’na göndermeli. Bugüne kadar Demir için herhangi bir adli ve idari soruşturma açılmadığına göre ya Balıkesir Savcılığı olayın üstüne yattı belgeleri göndermedi ya da gönderdi ancak örtbas edildi. Nereden baksanız ayrı bir skandal.”

“YAŞ’ın yapısı tekrardan ele alınmalı; Hulusi Akar tipi bakan uygulamasından vazgeçilmeli”
“TSK’de çeşitli tarikat, cemaat, siyasi parti adı altında varlığını devam ettiren halen binlerce FETÖ’cü olduğu” iddiasını dile getiren Üçok, askeri hastaneler konusu hakkında da konuştu. “Bir an önce askeri hastaneler tekrar açılmalıdır. YAŞ’ın yapısı tekrardan ele alınarak terfilerde askerlerinde en az siviller kadar söz sahibi olacağı düzenleme yapılmalıdır” diyen Üçok, şunları kaydetti:

“General terfilerinde dört yıl bekleme süresi tekrar getirilmelidir. Büyük güvensizlik yaratan terfi eden generallerin hemen ertesi yıl emekli edilmelerine olanak sağlayan düzenleme iptal edilmeli, subay, astsubay, uzman er/erbaş atamaları MSB’den alınarak tekrar Genelkurmay Başkanlığı’nın yetkisine verilmelidir. General/amirallerin disiplin soruşturmaları tekrar Genelkurmay Başkanlığı’nın yetkisine verilmelidir.  TSK tabii ki sivil iradenin emrindedir ama Hulusi Akar tipi bakan uygulamasından vazgeçilmelidir. Kısacası TSK mutlaka yeniden yapılandırılmalıdır.”

SIRADAKİ HABER