Facianın yaşandığı ocaktaki yangın söndürülemedi: 4. baraj yapılıyor

Bartın'ın Amasra ilçesinde, 42 işçinin hayatını kaybettiği maden ocağındaki yangın devam ediyor. Yangını söndürmek için eksi 100 kotuna 4'üncü baraj yapılıyor.

© AA
Facianın yaşandığı ocaktaki yangın söndürülemedi: 4. baraj yapılıyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağında 14 Ekim'de yaşanan patlama sonrası çıkan yangının devam etmesi ve sızıntı yaşanması nedeniyle hava sızdırmazlığını sağlamak için -100 kotuna dördüncü "baraj" yapıldığı belirtildi.

TTK Genel Müdürlüğü'nden gelen tahlisiye ekiplerinin asansörle indikleri ocakta belirli aralıklarla yaptıkları gaz ölçümlerinin ardından değerlerin normale dönmemesi üzerine dördüncü baraj (Yangın, su, zararlı gaz ve diğer tehlikeleri önleyici set) yapımı çalışmalarına başlandı.

AA'nın haberine göre patlama sonrası -300 kotunda başlayan yanmanın oksijen sızması nedeniyle sürdüğü değerlendirilirken, ekiplerce ocağın yangın olan bölümünde yapılan 2 barajın ve -100 kotuna taş tozu torbalarından yapılan barajın ardından -100 kotuna da sızdırmazlığı sağlamak için dördüncü barajın yapım çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Yangının tamamen söndürülmesi için ocaktaki çalışmalar devam ederken, tahlisiye ekiplerince belirli aralıklarla gaz ölçümü de yapılıyor.

Savcılık soruşturmasının devam ettiği maden ocağına giriş-çıkışlar, izinle yapılıyor. 

Amasra'daki maden ocağında 14 Ekim'de meydana gelen patlamada 42 işçi hayatını kaybetmiş, 10 işçi yaralanmıştı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER