Fatih Portakal, Yeni Akit’in ekonomi haberini tiye aldı: Hayırlı işler

"Arap dünyası ve demokrasi. TR ve sağlam demokrasi!"

© TWITTER
Fatih Portakal, Yeni Akit’in ekonomi haberini tiye aldı: Hayırlı işler

Gazeteci Fatih Portakal, Yeni Akit gazetesinin, “Müjde geldi! Hepsi Türkiye'ye akacak... ‘Artacak’ deyip duyurdu” başlıklı haberini tiye aldı.

"Günün en komik haberi kanımca" diyen Portakal, "Demokrasimiz sağlam ve güvenilir olduğu için Arap sermayesi TR’ye gelecekmis. Arap dünyası ve demokrasi. TR ve sağlam demokrasi! Hayırlı işler" dedi.

Yeni Akit’in AK Parti Genel Başkanvekili Yardımcısı İffet Polat’ın görüşlerine yer verilen söz konusu haberinde şu ifadeler ye alıyor:

Sanayiden finansa, enerjiden ulaşıma, madencilikten perakendeye kadar pek çok alanda yabancı yatırımcı çeken Türkiye, Körfez ülkeleri tarafından da tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Bu kapsamda, Körfez ülkelerinin Türkiye’de sanayi, finans, medya, taşımacılık, imalat, enerji, inşaat ve gıda sektörüne kadar geniş bir alanda yatırımları bulunuyor. Son 18 yılda Körfez ülkelerinin Türkiye’ye yatırımı 11,4 milyar dolara ulaştı.

Bu ülkeler arasında Türkiye’ye en fazla yatırımı 4,3 milyar dolarla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yaptı. BAE’nin 11 milyar dolarlık daha doğrudan yatırımı ile bu rakam 15,3 milyar dolara yükselecek.

Körfez ülkeleri arasında Katar 2,7 milyar dolar yatırım yaparken, 15 milyar dolar daha yatırım yapacağı açıklamıştı. Suudi Arabistan’ın 2 milyar dolar yatırımı, Kuveyt’in ise Türkiye’de 1,9 milyar dolarla doğrudan yatırımları bulunuyor. BAE, Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’ın ardından bir diğer Körfez ülkesi Bahreyn’in de Türkiye’ye yatırım için gelmesi bekleniyor.

Polat: Yatırımlar artacak

Körfez ülkelerinin yatırımlarındaki ilk adresi Türkiye olurken, AK Parti Genel Başkanvekili Yardımcısı İffet Polat, "Türkiye’ye gelen yatırımlar, hukuki ve demokratik altyapının ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Demokrasi ve hukuki altyapının sağlam olmasından dolayı Türkiye’yi tercih ediyorlar. Hatırlarsanız 11 Eylül döneminde ABD bankalarındaki Arapların 1 trilyon dolara yakın parası verilmedi. Daha sonra birçok Arap ülkesi Türkiye gibi demokrasisi sağlam ve güvenilir ülkelere yöneldi. Bu yatırımlar daha da artacaktır. Önümüzdeki dönemde de Körfez ülkelerinden ciddi yatırım ve ortaklıklar geleceğini düşünüyorum" dedi.

SIRADAKİ HABER