Fırat’ın doğusunda Moskova denklemi

Türkiye’deki akademisyenler ve uluslararası ilişkiler uzmanları, Trump’ın aldığı kararın ardından Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik yapacağı olası operasyonun detaylarını tartışıyor.

© AFP
Fırat’ın doğusunda Moskova denklemi

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Askerimizi Suriye topraklarından çekeceğiz” açıklamalarının ardından başlayan tartışmalar sürüyor.

Kimi çevreler, ABD’nin bölgeden çekilmesinin ardından Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon gerçekleştireceğini belirtirken, kimisi de Türkiye’nin geçmiş tecrübelerden kaynaklı olarak, ABD’nin Suriye’den çekileceği konusunda ikna olmadığını söylüyor.

Öte yandan uzmanlar, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Moskova ziyareti için de “Türkiye denge politikası yürütüyor” yorumunda bulunuyor.

Trump’ın açıklamaları ve Türkiye’nin olası operasyonuyla ilgili K24’ün sorularına yanıt veren Uluslararası İlişkiler Uzmanı Ömer Gök, Türkiye’nin asıl amacının Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) ilerlemesini durdurmak olduğunu belirtti.

Türkiye ile ABD’li yetkililer arasında yapılan birtakım görüşmelerin ardından Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyonun ertelenmiş olabileceğini vurgulayan Gök, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye, şu anda ABD’nin Suriye’den tamamen çekilmesini bekliyor. Eğer ABD bir kez daha Türkiye’yi kandırırsa, bu kez Türkiye operasyon kararını kesinleştirecektir. Tabii burada Rusya’nın rolü de önemlidir; bu yüzden Çavuşoğlu Washington’a gitmeden önce Moskova’yı ziyaret edecek.”

K24’e konuşan Uluslararası İlişkiler Uzmanı Muhammed Işık ise, Türkiye ile ABD arasında daha önce gizli bir görüşme yapılmadığını belirterek, “Bu yüzden ABD’nin aldığı karar Türkiye için sürpriz oldu” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin karara şüpheyle ve temkinli yaklaştığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Türkiye hala, ABD’nin çekilmesi konusunda ikna olmuş değil. Öte yandan bana öyle geliyor ki Türkiye ve Rusya bu süreçte karşı karşıya gelmeyecektir. Çünkü Türkiye ve Rusya iki önemli ortak ve bu iki ülkenin ABD’yi bölgeden çıkaracağını da söyleyebiliriz.”

FIRAT’IN DOĞUSU VE ÇEKİLME KARARI

Trump, ABD askerinin dört yıldır bölgede DAİŞ’le mücadele ettiğini belirterek, çekilme zamanının geldiğini duyurmuştu.

Twitter hesabından mesaj yayımlayan Trump, "Başkanlığım döneminde Suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan DAİŞ'i yendik" demişti.

Suriye ile Batı Kürdistan’da (Rojava) bulunan toplam ABD askerinin sayısının 2 bini geçtiği tahmin ediliyor.

Daha önce “Fırat’ın doğusuna birkaç gün içerisinde operasyonu başlatacağız” açıklamasında bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trump’ın çekilme kararının ardından yaptığı konuşmada, operasyonun bekletileceğini şu sözlerle dile getirdi:

“Trump ile Suriye meselesinde aynı düşündüğümüzü son telefon görüşmesinde de gördük. Ancak bunun sahaya yansıması geç ve güç oldu ama oldu. Nihayet bu konuda en açık ve ümit verici sözleri ABD yönetiminden duymayı başardık. Bölgedeki son gelişmeler nedeniyle bir süre bekleme kararı aldık.”

Kaynak k24

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 12:44
SIRADAKİ HABER