Gazeteci Murat Ağırel ve Barış Pehlivan yeniden cezaevine giriyor

Cezaları onanan gazeteciler Murat Ağırel ve Barış Pehlivan teslim olmak için adliyeye gitti. Gazeteciler, yeniden cezaevine girecek.

© TWITTER
Gazeteci Murat Ağırel ve Barış Pehlivan yeniden cezaevine giriyor

MİT görevlisinin cenazesini haber yaptıkları için yargılanan gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel, cezalarının onanmasının ardından teslim olmaya gitti.

Murat Ağırel, Twitter hesabından, "Şehit olan vatan evlatlarına şehadet dilediğim için bugün tekrar cezaevine giriyorum. Şehit edenler ise ülkemde renkli halılar ile karşılanıyor. Şimdiye kadar yazdığım hiçbir şeyi yalanlayamayanlar beni adaletsizlikle susturacaklarını sanıyorlar. Susmayın, korkmayın, alışmayın" paylaşımını yaptı.

Çağlayan Adliyesi önünde de konuşan Ağırel, “Teslim olacağız, sonucunu hep birlikte göreceğiz. Üzücü. Türkiye’de hukukun siyasetle bir arada olmaması, anılmaması gerekiyor. Ülkemiz adına utanç verici durumlar yaşanıyor. Hukuk söyleyeceğini söylemiştir. Biz de hakkımızı hukuk yoluyla arayacağız. Gazeteciler kaçma şüphesiyle tutuklanır ya, gerçek gazeteciler kaçmazlar. Varsa suçları yargıda hesabını verirler. Bizler gazeteciyiz, kalemimizi namus biliriz. Susmayız, korkmayız, asla da alışmayız” dedi.

Çağlayan Adliyesi'nden fotoğrafını paylaşan Barış Pehlivan ise, "Üçüncü kez… İşte geldik, gidiyoruz… Hoşça kalın şimdilik…" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?
Libya'da görev yaparken vefat eden MİT görevlisinin cenazesini haber yapan Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel, MİT görevlisinin kimliğini deşifre ettikleri gerekçesiyle, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27. maddesi kapsamında “İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek” suçundan tutuklanmıştı.

Mahkeme, Pehlivan ve Kılınç'a 3 yıl 9 ay, Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Ağırel'e de 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası vermişti.

9 Eylül'deki duruşmada Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel'in tahliyesine karar verilmişti.

Gazetecilerin istinaf başvurusu bu süreçte reddedildi. Haklarında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesin tarafından Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel'e "istihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçundan verilen 4 yıl 8 ay 17 gün ve Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç'a verilen 3 yıl 9 ay hapis cezaları onandı.(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2022, 08:43
SIRADAKİ HABER