Gezen'e Kuzu'ya hakaretten beraat

Müjdat Gezen, Burhan Kuzu'ya hakaret ettiği suçlamasıyla yargılandığı davadan ceza almadı. Mahkeme, Gezen'in 'hakaret suçunu haksız bir fiile tepki olarak işlediği gerekçesiyle' ceza vermedi.

© Twitter
Gezen'e Kuzu'ya hakaretten beraat

Sanatçı Müjdat Gezen’in, AK Parti İstanbul Eski Milletvekili Burhan Kuzu’ya “hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandığı davada Gezen’e beraat çıktı. Gezen, 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyordu. Mahkeme, sanık Gezen’in “hakaret” suçunu haksız bir fiile tepki olarak işlediği gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

‘HABERİM OLSAYDI DAHA SERT KONUŞURDUM’

Müjdat Gezen mahkemede şunları söyledi:

“Hem bana ait okulun kundaklanması hem de müştekinin bana yönelik sözleri sonrasında basına açıklama yaptığım esnada sorulan bir soru üzerine müştekiyi kastederek sadece kuzularla, koyunlarla uğraşacak vaktim olmadığını, öküzlerle ineklerle olan tabirleri ise şahsıma yönelik diğer fiili ve sözlü saldırıları kastederek söylemiştim. Kaldı ki bu olaydan sonra avukatım benim daha fazla üzülmemem için müştekinin şahsıma yapmış olduğu başka hakaretler konusunda bana bilgi vermemişti. Vermiş olsaydı o toplantıda daha sert ifadeler kullanırdım.”

‘GEZEN BİLİNÇLİ HAKARET ETTİ’

Müşteki Kuzu’nun avukatı Cüneyd Gülcan, sanık hakkındaki şikayetlerinin devam ettiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Sanık şüpheli sıfatıyla savcılıkta verdiği ifadesinde ‘Ağzıma geleni değil, aklıma geleni söylüyorum.’ demiştir. Bu kapsamda bilinçli olarak hakaret etmiştir. Karşılıklı hakaret bulunmamaktadır. Sanığın müvekkil ile başlayan cümlesinin devamında başkasını kastettiği konuşması hayatın olağan akışına aykırıdır. 75 yaşını geçen bir söz üstadının kullandığı cümlede kastettiği kişiyle ilgili söylediği sözlerden geri dönmesini değil, burada pişmanlığını dile getirmesini beklerdik.”

Yeniden söz alan Müjdat Gezen, “Acaba Burhan Kuzu bana yönelik sözleri karşısında pişmanlığını dile getirip özür dilemiş midir? Bunu merak ediyorum?” ifadelerini kullandı. Kararını açıklayan mahkeme, sanık Müjdat Gezen’in “hakaret” suçunu TCK’nın 129/1. maddesi uyarınca haksız bir fiile tepki olarak işlediği gerekçesiyle, ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. (İSTANBUL/AA)

SIRADAKİ HABER