HDP'den Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkındaki soruşturmaya tepki: Sorun politiktir, savcılarla aşılamaz

Halkların Demokratik Partisi HDP, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkında soruşturma başlatılmasına tepki gösterdi.

© AA
HDP'den Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkındaki soruşturmaya tepki: Sorun politiktir, savcılarla aşılamaz

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkında soruşturma başlatılmasına tepki gösterdi. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), tarafından yapılan “Sorun politiktir, savcılarla aşılamaz” başlıklı yazılı açıklamada “Bu soruşturma, ikiyüzlü, hiçbir samimiyeti olmayan iktidar mensuplarının sergiledikleri oyunun bir parçasıdır” denildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı dün (8 Eylül), HDP Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri hakkında soruşturma başlattı. Başsavcılık soruşturmayı, kayıp çocuklarının bulunması için il binası önünde oturma eylemi yapan aileler sebebiyle başlattı.

HDP MYK açıklamada “Gelin, yıllardır çocuklarının akıbeti için alanlarda olan, sizin her türlü saldırı ve hakaretinize maruz kalan tüm anneleri Meclis’te dinleyelim” çağrısı yaptı.

"Uzattığımız barış eline yumruklarını sıkarak cevap verenleri biliyoruz"
HDP tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Bizler 'bütün annelerin çığlıklarını duyuyoruz, acılarını anlıyoruz, onlara saygımız büyük, bir damla gözyaşı bile akmasın artık'; 'gelin bu kanayan yarayı, tarihsel sorunumuzu demokratik ve barışçı bir şekilde; konuşarak, müzakere ederek çözelim' dediğimizde, uzattığımız barış eline yumruklarını sıkarak cevap verenleri biliyoruz. Kürt sorununun çözümü demokratikleşmenin, hukuk devleti olmanın olmazsa olmazıdır dediğimizde 'Kürt sorunu yoktur' diyenleri de biliyoruz.

Beyaz tülbentli Barış Anneleri'ne en vicdansız şekilde saldırma emrini veren; Cumartesi Anneleri'ne her türlü hakareti yapan, zor ve şiddet uygulatan; cop, gaz, tazyikli su kullanılmasına sesini çıkarmayan iktidar sözcülerinin insanlık adına hiç utanmadıklarını da biliyoruz.

Aynı kişiler şimdi annelerin acılarını istismar etmekten, annelerin temiz duygularını kendi iktidar amaçları için sömürmekten geri durmuyor."

"Bizler bu filmi çok izledik"
"Çocukları için Diyarbakır il binamızın önünde oturan annelere desteklerini, il ve ilçe yöneticilerimize soruşturma açarak sürdürüyor. Ama bizler bu filmi çok izledik. İktidar bu utanç senaryosunu 3 yıl önce de belediyemizin önüne aileleri göndererek sahneliyordu. Şimdi belediyeye kayyum atadığı için il binamızın önünde sahnelemeye başladı.

Ailelerin yaptıkları açıklamalardan anlaşıldığı üzere, bu yönlendirme açık bir şekilde İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor. Bu yönlendirme ilk günden beri iktidar medyası tarafından köpürtülerek kamuoyunda HDP hakkında bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Cumhurbaşkanı, yaptığı konuşmalarla aileleri ve kamuoyunu parti binalarımıza yönlendiriyor, kışkırtıyor."

"Çocuklarını kaybeden aileler AKP-MHP ittifakından hesap sormalıdır"
"HDP kurulmadan ve siyasi faaliyet yapmadan önce de bu ülkede Kürt sorunu vardı, gençler dağa çıkıyordu ve onbinlerce insanımız ölmüştü. Bu gerçeği bilmelerine rağmen sorunu çözmek için adım atmayıp HDP hakkında operasyon yapmak siyasi fırsatçılık ve duygu istismarıdır.

Bir kez daha söyleyelim ki, çocuklarından uzak olan, çocuklarını kaybeden aileler iktidardan, Kürt düşmanlığını, savaş ve çatışma politikalarını sürdüren AKP-MHP ittifakından hesap sormalıdır. Kürt sorununu çözmeyen onlardır. Bu ülkenin gençleri, onların savaş ısrarından dolayı ölmektedir. Dağda ölen çocuklarımızın da askerde, poliste ölen çocuklarımızın da sorumlusu bu anlayıştır ve bu iktidardır.

Çözüm sürecinde çocuklarımız ölmüyordu. Hiçbir eve ateş düşmüyordu. Anneler çocuklarının geri döneceği umuduna sahipti. Bizler de.

İşte bu süreci savaş oyunlarıyla kim bozduysa, çocuklarımızın kaybolmasının ve yaşamını yitirmesinin sorumlusu da onlardır. 'Kürt sorunu yoktur' diyen, anaların duygularını ve acılarını sömürmek için timsah gözyaşı döken AKP Genel Başkanıdır."

"Meclis’teki tüm siyasi partiler sorumluluk alsın ve acıları birlikte sonlandıralım"
"Partimiz bu topraklara barış ve demokrasi gelsin diye mücadele ediyor. Bu nedenle de çatışma ve savaş politikalarında ısrar edenler tarafından saldırıya uğruyor.

Milletvekillerimiz ve il yöneticilerimiz Diyarbakır il binamızda 'sorunu birlikte çözelim' açıklaması yaptıktan ve yetkilileri göreve davet ettikten sonra savcılığın soruşturma açması da çok manidar oldu. Çözüm bu tür soruşturmalarla elde edilemez. Sorun politiktir, savcılarla aşılamaz.

Buna rağmen Cumhurbaşkanı ve iktidara bir kez daha sesleniyoruz; aileleri Emniyet zoru ve baskısıyla partimizin önüne göndermekle, bizleri suçlu ilan etmekle bir yere varamazsınız. Gelin, yıllardır çocuklarının akıbeti için alanlarda olan, sizin her türlü saldırı ve hakaretinize maruz kalan tüm anneleri Meclis’te dinleyelim. Meclis’teki tüm siyasi partiler sorumluluk alsın ve acıları birlikte sonlandıralım."

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 12:48
SIRADAKİ HABER