HDP'den ÖDP'ye ziyaret Demokrasi ittifakını birlikte örmek konusunda önerilerimiz var

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve beraberindeki heyet,

© AA
HDP'den ÖDP'ye ziyaret Demokrasi ittifakını birlikte örmek konusunda önerilerimiz var

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve beraberindeki heyet, “Demokratik Anayasa”, “ Yargı Paketi” ve “Demokrasi İttifakı” temelindeki ziyaretlerinin ikinci gününde Özgürlük ve Dayanışma Partisi’ni (ÖDP) ziyaret etti. 

HDP heyetini, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ile parti yöneticileri karşıladı. HDP heyetine ziyaretleri için teşekkür eden İşleyen, HDP’li 3 belediyeye kayyım atanması ile birlikte belediyelerin gasp edildiğini belirterek dayanışma içinde olduklarını ifade etti. İşleyen, “İçinden geçtiğimiz süreç AKP’nin baskı, zorbalıkla Türkiye’yi yönetmeye çalıştığı ancak bu baskıyı boşa çıkaracak bir dirence sahip olduğunu Türkiye halkları gösterdiği bir süreç” dedi.
Görüşme öncesi yapılan açıklamada ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Önder İşleyen, “Halkın demokratik iradesinin gasp edilmesine karşı birlikte durmaya ve dayanışma içinde olmaya devam edeceğimizi ifade etmiş olalım” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise kayyım süreci ile birlikte ziyaretlere başladıklarını söyleyerek  "Bütün STK’lara, sendikalara, gidebildiğimiz her yere gitmek istiyoruz. Aslında bu programı daha önceden tasarlamıştık. Özellikle Türkiye’nin içinde bulunduğu bu kriz girdabından çıkabilmesi, hem siyasi hem ekonomik hem toplumsal bu kriz girdabından çıkabilmesi için demokrasi konusunda bir ittifaka ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Türkiye’deki bütün siyasi partilerin, muhalefet partilerinin ve diğer kurumların bir araya gelip konuşabileceği, tartışabileceği ve çözüm arayışında bulunabileceği bir zemine ihtiyacımız var." dedi. 

"Birlikte mücadele etmekten başka seçeneğimiz yok"
Her şeyin bütün çıplaklığı ile ortada olduğunu belirten Temelli, "Bu zihniyete karşı mücadele etmekten başka seçeneğimiz yok. Demokrasi, barış konusunda toplumun tüm kesimleri, tüm siyasi partiler, muhalefet, emekçiler, kadınlar bir araya gelmeli. Bir demokrasi zemini yaratmalıyız, bu zeminde bütün farklılıklarımızla; tıpkı Türkiye gibi, bir araya gelerek bir çözüm üretmeliyiz. Başta Kürt meselesi olmak üzere Türkiye'nin tüm sorunlarına çözüm üretmeliyiz, bu gidişata bu darbeci gidişata, bu savaş politikalarına hep birlikte dur demeliyiz" diyerek sözlerine devam etti. 

"Demokrasi ittifakını birlikte örmek konusunda önerilerimiz var"
Bir dosya hazırladıklarını ve bu dosyayı sunmak istediklerini söyleyen Temelli, bu dosyada "demokrasi ittifakı" konusunda ne düşündüklerinin ve bu konuda neler yapılabileceğine dair önerilerin yer aldığını açıkladı. 

Temelli, HDP olarak Anayasa konusunda hazırladıkları bir strateji belgesinin olduğunu söyleyerek ""Bu toplum bir anayasa yazmalıdır, Türkiye halkları kendi anayasasını yazmalıdır. Eşit yurttaşlık temelinde bir anayasa var etmek durumundayız. 12 Eylül cuntasının yamalı bohça haline gelmiş anayasasına mahkum değiliz" dedi. 

SIRADAKİ HABER