HDP : İnsanlık suçlarını unutmuyoruz

Cizre ve Silopi’de ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının yıl dönümünde açıklama yapan HDP, yaşanan sivil ölümlere dikkat çekti ve “İnsanlık suçunu unutmuyoruz” dedi.

© AA
HDP : İnsanlık suçlarını unutmuyoruz

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 14 Aralık 2015’te Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde Şırnak Valiliği’nin “süresiz sokağa çıkma yasağı” ilan etmesinin ardından yaşanan sivil ölümlere ve hak ihlallerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 “Ablukaları ve insanlık suçlarını unutmuyoruz” başlığıyla yapılan açıklamada, 30 Ekim 2014 tarihli Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) alınan bir kararla “Çöktürme Planı”nın yürürlüğe koyulduğuna” dikkat çekildi. Bu plan doğrultusunda, Şırnak Valiliği’nin ‘süresiz sokağa çıkma yasağı’ ilan etmesinin üzerinden 4 yılın geçtiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “AKP iktidarı, sadece sokağa çıkma yasağı ilan etmekle yetinmemiş, ablukaya alınan kentlerde yaşam hakkını, kişi özgürlüğünü ve güvenliğini de en ağır şekilde ihlal etmiştir” denildi.

 ‘İNSANLIĞA KARŞI SAYISIZ SUÇ İŞLENDİ’

 Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“14 Aralık 2015 sonrasında yaşananlar, yüzlerce yurttaşın katledildiği, insanlığa karşı sayısız suçun işlendiği, hukuksuz uygulamalarla Kürt halkını toplumsal ve siyasal alandan tasfiye etme çabalarının en kapsamlısıdır. Yıkımın en şiddetlisinin uygulandığı Cizre’de aylar süren ablukalar esnasında aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu en az 292 insan vurularak ya da yakılarak öldürülmüştür. Şırnak başta olmak üzere birçok kentte yüz binlerce insan zorla yerinden edilmiştir. Binlerce yıllık tarihi Sur kenti yıkılmış ve tahrip edilmiştir.

 ‘SUÇ CEZASIZ KALDI’

 Çok sayıda ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluş söz konusu hukuksuzlukları ve ağır insan hakları ihlallerini hazırladıkları raporlarla ortaya koymuşlardır. Buna rağmen insanlığa karşı işlenen suçlarla ilgili açılan davaların hiçbirinde ilerleme sağlanmamış, çoğu soruşturma takipsizlikle/cezasızlıkla sonuçlanmıştır. AKP iktidarının özel yasa çıkararak sağladığı ‘cezasızlık zırhıyla’ sayısız suç işlemiş olan asker-sivil yetkililerin ve sorumluların yargı önüne çıkarılmaları ve cezalandırılmaları engellenmiştir.

İktidar başta olmak üzere, insanlığa karşı işlenmiş bu suçların ortağı, karar alıcısı, uygulayıcısı herkes mutlaka bu yaşananların hesabını hukuk önünde er ya da geç verecektir. HDP olarak o dönemde uygulanan ve bugün de Kürt halkına karşı sürdürülen zulmün karşısında susmadık ve susmayacağız. Anayasa’da güvence altına alınan temel haklar, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Cenevre Sözleşmeleri gibi tüm uluslararası sözleşmelerde ve Birleşmiş Milletler Minnesota Otopsi protokolüyle devlete yüklenen sorumlulukları da gözeterek, abluka uygulanan kentlerde işlenen suçlara dair etkin bir soruşturma ve hukuki sürecin yürütülmesi mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

 ‘UNUTMAYACAĞIZ‘

Zulüm cenderesinde yaşamını yitirenleri bir kez daha saygıyla anıyoruz. Cenazesi çocuklarının gözleri önünde günlerce sokakta bekletilen Taybet Anayı, kokmasın diye annesi tarafından cenazesi buzdolabına konulan Cemile Çağırga’yı, halkına karşı uygulanan zulme karşı geri adım atmayan Mehmet Tunç’u, Asya Yüksel’i, Pakize Nayır’ı, Seve Demir’i, Mehmet Yavuzel’i unutmayacağız…

SIRADAKİ HABER