HDP, KHK kararını Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı

HDP, YSK'nin Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen

© AA
HDP, KHK kararını Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı

 HDP, YSK'nin Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine ilişkin kararını bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesine taşıdı. HDP Milletvekili Başaran, gelecek günlerde AİHM'ye de başvuracaklarını açıkladı.

HDP, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesi yönündeki kararına ilişkin Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yaptı.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Ağrı Milletvekili Abdullah Koç ve Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, başvuru dilekçesini Anayasa Mahkemesi’ne bıraktıktan sonra basın açıklaması yaptı. Başaran, 31 Mart yerel seçimlerini kazanan ancak KHK ile ihraç edildikleri için mazbataları verilmeyen HDP’li belediye başkanı ve meclis üyesi adayları için AYM’ye başvurduklarını belirterek YSK’nin, halkın iradesini dikkate almadığını söyledi.

AİHME’YE DE BAŞVURULACAK 

YSK’nin kendini halkın yerine koyduğunu öne süren HDP Milletvekili Başaran, “Anayasa Mahkemesini Anayasa’ya aykırı uygulamayı iptal etmeye, halkın iradesini halka teslim etmeye davet ediyoruz.” diye konuştu. Başaran, gelecek günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de başvuracaklarını söyledi.

SIRADAKİ HABER