HDP ön savunmasını bugün AYM’ye sunuyor

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, partilerine yönelik açılan kapatma davasına ilişkin ön savunmayı bugün AYM’ye sunacak.

© TWITTER
HDP ön savunmasını bugün AYM’ye sunuyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, partilerine yönelik açılan kapatma davasına dair hazırladıkları ön savunmayı bugün Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sunacak.

HDP Basın Bürosu tarafından paylaşılan bilgilendirme notunda hazırlanan ön savunmanın bugün saat 16.00’da AYM’ye sunulacağı duyuruldu.

HDP tarafından yapılan bilgilendirme notunda “Siyasi talimatlar sonucu partimiz hakkında açılan kapatma davasına ilişkin Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonumuz tarafından hazırlanan yazılı savunmamız bugün (5 Kasım Cuma) saat 16.00’da Anayasa Mahkemesine sunulacaktır” denildi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, HDP Parti Meclisi (PM) üyesi ve avukat Doğan Erbaş ile HDP’nin hukukçu milletvekillerinden olan Mehmet Rüştü Tiryaki’nin de aralarında olduğu partililer ön savunmayı AYM’ye teslim edecek.

AYM’ye verilecek ön savunma ardından kısa bir açıklama yapılması beklenirken, savunmanın detaylarına dair yarın HDP Genel Merkezi’nde yapılacak basın toplantısıyla bilgilendirme yapılacak.

HDP’NİN TÜRKİYE DEMOKRASİSİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLECEK

Partilerine açılan kapatma davasının hukuktan ziyade siyasi olduğunu her fırsatta dile getiren HDP, ön savunma dilekçesinde de öncelikle partilerine yönelik iktidar vesayeti altındaki yargı eliyle yürütülen kumpas operasyonlarına ve HDP’nin Türkiye demokrasisindeki yeri ve önemine dikkat çekecek.

HDP’nin AYM’ye ön savunmayı vermesinin ardından dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’e gönderilecek. Başsavcının bir ay içinde esas hakkındaki görüşünü sunması gerekiyor. Savcılık tarafından sunulacak mütalaanın ardından HDP’ye esas savunmasını hazırlamak için bir ay süre verilecek.

SIRADAKİ HABER