“Her 15 saniyede bir 1 işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitiriyor”

CHP, 28 Nisan gününün “İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü” ilan edilmesi için kanun teklifi verdi. Teklife göre dünyada her 15 saniyede bir 1 işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitiriyor.

© AA
“Her 15 saniyede bir 1 işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitiriyor”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 28 Nisan Gününün İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü İlan Edilmesi Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklife göre, 28 Nisan günü “İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü” kabul edilecek. 28 Nisan gününü içine alan hafta boyunca ilgili bakanlıklar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve iş cinayetlerinde ölenlerin aileleriyle işbirliğiyle içinde anmalar ve iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda duyarlılığı artırmaya dönük etkinlikler düzenlenecek.
 
TEKLİFİN GEREKÇESİ
Teklifin gerekçesinde, 28 Nisan tarihinin “İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü” ilan edilerek işçi ölümleri konusundaki duyarlılığı artırmak ve iş cinayetlerine karşı yürütülen mücadeleye güç kazandırmanın hedeflendiği belirtildi.

Gerekçede şöyle denildi:

“ILO’nun verilerine göre dünyada her yıl 2 milyon 300 bin işçi çalışırken hayatını kaybetmekte, her 15 saniyede bir 1 işçi iş cinayeti sonucu yaşamını yitirmektedir. Aynı veriler, her gün yaklaşık 6 bin 3 yüz işçinin iş cinayetlerine kurban gittiğini göstermektedir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) ve meslek odalarının araştırmaları ise bu sayının Türkiye için günde ortalama 3 ile 8 arasında değiştiğini ortaya koymaktadır.

TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası’nın düzenlediği VII. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi sonuç bildirgesinde de Türkiye’nin iş cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada geldiği görülmektedir.” TARAFSIZ 

SIRADAKİ HABER