Her yaşa bedelli askerlik geliyor!

Bedelli askerlikte yaş sınırının kaldırılması yeni düzenlemeye giriyor..

© AA
Her yaşa bedelli askerlik geliyor!

Bedelli askerlikte yaş sınırı kalkıyor. AK Parti’nin yeni askerlik düzenlemesinde bedelli askerlik için yaş sınırı aranmayacak.

Cumhuriyet gazetesinden Emine Kaplan’ın haberine göre Milli Savunma Bakanlığı’nın bir süredir üzerinde çalıştığı ve farklı alternatiflerin yer aldığı belirtilen yeni askerlik tasarısında bedelli askerlikte yaş sınırının kaldırılması da yer aldı. Buna göre daha önce yaş sınırına bağlı olarak zaman zaman çıkarılan bedelli askerlik uygulaması, yeni askerlik sisteminde devamlı hale getirilecek.

Askerliğin eğitim durumuna göre 3, 6, 9 ve 12 aylık dönemler halinde yapılması üzerinde durulan yeni çalışmaya göre, bu sürelerde askerlik yapması gereken yükümlüler, ‘bedelli’ olarak nitelendirilebilecek 1 aylık temel hizmetini tamamlaması koşuluyla diğer süreleri bedelini ödeyerek askerlik hizmetini yapmış sayılacak.

Bedelli askerlik için yaş koşulu aranmayacak. Askerlik hizmeti sırasında orduda kalmak isteyenler, süresini tamamladıktan sonra 3 yıllığına ‘sözleşmeli subay’ olarak istihdam edilebilecek. Bu süre sonunda uygun görülenler kadrolu olarak subaylığa geçiş yapabilecek. Üzerinde çalışmaları süren taslak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayı alındıktan sonra Meclis gündemine getirilecek. Ancak bunun seçimden önce TBMM’ye gelmesi beklenmiyor.
 
Bedelli askerlikten normalde 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler ve dönem dönem çıkarılan yasalarla belli yaş sınırını aşmış yükümlüler yararlanabiliyordu.

SIRADAKİ HABER