Hulusi Akar ABD'li mevkidaşı ile 'Güvenli Bölge'yi konuşacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye’de güvenli bölge oluşturulması konusunda ABD Savunma Bakanlı ile görüşecek. Ortak devriye çalışmasından ikna olmadıklarını söyleyen Akar, “Bizim planlarımız hazır” dedi.

© AA
Hulusi Akar ABD'li mevkidaşı ile 'Güvenli Bölge'yi konuşacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Suriye’de güvenli bölge çalışmalarına “Sabır ve samimiyetle barışçıl çözüm için temaslarımızı sürdürüyoruz” dedi. ABD Savunma Bakanlı ile görüşeceğini söyleyen Akar sözlerine,”Daha önceden ifade ettiğimiz gibi planlarımız hazır. Görüşmelere devam etmemiz, sorunu barışçıl yöntemlerle çözmek istememiz zaafiyet planımız hazır demek tehdit olarak algılanmamalı.” diye devam etti.

AB: BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN YENİ ÇATIŞMALARIN YAŞANMAMASI

AB Komisyonu Sözcüsü Carlos Martin Ruiz De Gordejuela ise, günlük basın brifingindeki açıklamasında, Türkiye ile ABD’nin Güvenli Bölge oluşturulmasına yönelik diplomatik müzakerelerin devam etmesinin önemli olduğunu ifade etti.

De Gordejuela, “Türkiye’nin Suriye sınırındaki meşru güvenlik kaygılarının farkındayız. Bizim için önemli olan Suriye’nin kuzeyinde, yeni silahlı çatışmaların yaşanmaması ve bölgedeki sivillerin yoğun biçimde yerlerinden olmaması.” ifadesini kullandı.

SIRADAKİ HABER