İBB'nin, kurban bağışı kampanyasında 38 milyon TL toplandı

Kurban derilerinden elde edilen gelir, eğitime destek olacak

© AA
İBB'nin, kurban bağışı kampanyasında 38 milyon TL toplandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Vakfı’nın 23 Haziran'da başlattığı; 16 gün süren 'Kurban Bağışı Kampanyası’nda, 38 milyon 314 bin 800 TL toplandı. Kampanya kapsamında bağışlanan kurbanların kesim işlemlerinin, noter huzurunda yapılacağı ve konserve haline getirildikten sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı aktarıldı. 

İstanbul Valiliği'nden izinli olarak İBB’ye bağlı İstanbul Vakfı’nın 23 Haziran'da başlattığı 'Kurban Bağışı Kampanyası', 8 Temmuz'da saat 11.00'da sona erdi. Kampanya boyunca toplam 10 bin 643 hisse bağışlanırken, bağış tutarı ise 38 milyon 314 bin 800 TL oldu. 

Bayramın birinci günü başlayan kesimler, bayramın üçüncü günü akşamına kadar devam edecek. Kesim işlemleri noter huzurunda görsel kayıt altına alınacak. Dinlendirilen etler daha sonra kuşbaşı olarak pişirilip, konserve haline getirildikten sonra ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılacak.

Geçtiğimiz yıl kolojenli et suyu da üretilen kurban işlemlerine, bu yıl ilave işkembe ve kelle paça çorbası da eklenecek. Kurban derilerinin satışından elde edilen gelir de eğitime destek olarak kullanılacak.

"Vatandaşlarımız, her konuda olduğu gibi kırmızı et tüketiminde de fakirleşiyor"
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından 22 Haziran’da vatandaşlara yaptığı çağrıda şunları söylemişti:

"İBB’deki görevimizde bu yıl 3. kez sizlerle beraber Kurban Bayramı'mızı kutlayacağız. Görevimize geldiğimizde İstanbul'da hayırsever hemşehrilerimizle gerçekten çok güzel bir dayanışma başlattık. Kentimizdeki gerçek ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmak üzere kurban bağışlarınızı belediyemizin İstanbul Vakfı'na bağışladınız. Sizlerin sayesinde iki yılda tam 250 bine yakın ailemize hayrınızı ulaştırdık. Vakfımızın kurban bağışının çok önemli iki sebebi var. Birincisi, ibadetinizin, inancımızın gerekleri uygulanarak en sağlıklı şekilde yerine getirilmesi gönlünüz rahat olsun. Diğeri ise bu ibadetin büyük bir toplumsal dayanışmaya da fırsat vermesi. Vatandaşlarımız her konuda olduğu gibi kırmızı et tüketiminde her geçen yıl ne yazık ki fakirleşiyor."

"İstanbul'da, 1 milyon ev yokluk çekiyor"
Yaşam şartlarının, her geçen gün daha da zorlaştığını ifade eden İmamoğlu, "1 milyon ev, İstanbul'da yokluk çekiyor. 300 binden fazla eve araştırmalarımıza göre hiç ama hiç et girmiyor. 400 bin ev ise ayda sadece bir kez et tüketebiliyor. İşte, İstanbul Vakfı da tam da bu yüzden doğru aileler ile en doğru dayanışma ve en uygun ibadet için kurban bağışınızı bize yapıyorsunuz ve biz topluyoruz. Bu bayram siz hayırsever bağışçılarımıza her zamankinden çok ihtiyacımız var.  Her alanda olağanüstü fiyat artışları ile ne yazık ki karşı karşıyayız. Bakın daha geçen yıl bir hisse bağışı bin 700 yüz lirayken bu yıl bir hisse bağışı üç bin 750 liraya yükseldi" ifadelerini kullanmıştı. 

"İhtiyaç sahibi insanlar da bayramı yaşasın"
İstanbullu vatandaşlara dayanışma çağrısında bulunan İmamoğlu, "O yüzden gelin, bu bayram dayanışmayı çok daha yükseklere taşıyalım. Sizlerin kurban bağışlarıyla, gerçek ihtiyaç sahibi insanlar için de bayram adı gibi yaşansın. Bu dayanışmada bizi yalnız bırakmayacağınızı bildiğim binlerce  hemşehrimize, insanımıza sesleniyorum. Gelin bu evlerin kapısını hep beraber çalalım. Binlerce insanımızı bu bayramda hep birlikte sevindirelim” demişti. (ANKA) 

SIRADAKİ HABER